Goldwind Halka Arz İşlemini Erteledi

Çinli türbin üreticisi elde edeceği gelir ile deniz aşırı pazarlarda güçlenmeyi hedefliyordu

15 Haziran 2010

Çin’in ikinci dünyanın ise en büyük beşinci rüzgar türbini üreticisi Xingiang Goldwind’in 22 Haziran tarihinde yapmayı planladığı halka arzı belirsiz bir tarihe ertelendiği duyuruldu.

Şirket hisselerinin yzde 15’inin halka arzı ile 1.2 milyar dolarlık gelir hedefleyen şirket bu gelirin yüzde 40 ‘ını üretim kapasitesini artırmakta ve yüzde 26’sınıda Amerika, Avrupa ve Avustralyadaki operasyonlarında kullanmayı planlıyordu. Elde edilen gelirin diğer kısmı ise nitelikli işgücü artışı, ar-ge çalışmaları ve borç geri ödemelerinde kullanılacaktı.

Şirketten yapılan açıklamada ertelemenin gerekçesi olarak küresel piyasalarda yaşanan düzensizlikler gösterildi. Nisan ayından bu yana yüzde 10 düşüş gösteren Hong Kong borsasında son zamanlarda benzer şekilde şirketler planladıkları halka arzları iptal etmeye başladılar.

Çin rüzgar enerjisi sektöründeki hızlı büyümeden katkı sağlayan Goldwind şirketi 2009 yılında küresel rüzgar türbini pazarında yüzde 7.2’lik paya sahip olarak beşinci sıraya yükselmişti. Yine Çinli diğer bir türbin üreticisi olan Sinovel ise yüzde 9.2 lik pay ile hemen önünde dürdüncü sırayı paylaşmıştı.

ABD’de bir rüzgar tarlası projesi yer alan ve yakın zamanda Almanya’daki bir türbin üreticisini satın almış olan Goldwind’in operasyonlarından yüzde 99’u Çin’de bulunsa da şirket yakın zamanda ABD pazarına girmek için General Electric şirketinin en güçlü olduğu bölgelerden Chicago’da bir ofis açmıştı.