Goldman Sachs HES projelerini Bereket Enerji’ye sattı

ABD’li yatırım bankası 5 HES projesini devretti

3 Haziran 2013

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın Türkiye’de sahip olduğu beş hidroelektrik santralini Bereket Enerji’ye sattığı bildirildi.

Hürriyet gazetesinde Dinçer Gökçe imzalı olarak yayınlanan haberde* bankanın enerji şirketi Cogentrix Energy’nin Türkiye’de 2’si devrede olmak üzere 5 HES projesine sahip olduğu ve bunların tamamını Bereket Enerji’ye devrettiği belirtildi.

Haberde görüşlerine yer verilen Bereket Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Yağlı ise HES yatırımlarına ağırlık verdiklerini belirtirken, projelerin devir bedeli ile ilgili bilgi paylaşmadı.

Goldman Sachs Taşyapı ile ortak girişim grubu kurmuştu

Temmuz 2008’de Taşyapı Enerji Grubu tarafından grubun Cogentrix Energy ile yüzde 50-50 ortaklığa dayanan ortak girişim grubu kurulduğu açıklanmıştı.

Taşyapı Grubu Ana Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı konu ile ilgili açıklamada 5 ila 7 senelik süreç içinde Taşyapı Enerji Grubu’nun 4 bin megavatlık yatırım yapacağını ve Türkiye enerjisinin yüzde 12’sini üretmeyi hedeflediğini ifade etmişti.

Goldman Sachs Murahhas Üyesi ve Cogentrix Energy Başkanı Larry Kellerman ise yatırım için Türkiye’yi seçmelerinde, Türkiye’deki enerji talebinin büyüklüğü, Türkiye’nin ekonomik istikrarı ile bürokratik düzenlemelerin ve mevzuatın oturmuş olmasının rol oynadığını ifade etmişti.

Aksa Enerji ortaklığı devam ediyor

Goldman Sachs Nisan 2012’de ise 240 milyon dolar karşılığında Aksa Enerji’ye yüzde 13.30 oranında ortak olmuştu.

Aksa Enerji tarafından 25 Şubat 2013’te yapılan bir açıklamada ise bankanın şirketteki hisse oranını 60 milyon dolar karşılığında yüzde 16.62’ye yükselttiği bildirilmişti.

* Haberin tamamı için buraya tıklayınız.