Gölbaşı Belediyesi yeni binalar için gri su geri kazanım şartı getirdi

Uygulama ile kişi başı günde 50 litre su tasarrufu öngörülüyor

17 Aralık 2020

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yeni yapılan konutlarda su verimliliği ve gri su geri kazanımı sistemleri bulunması zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Belediye tarafından yapılan açıklamaya göre Belediye Meclisi’nde alınan karar gereği ilçede yapılacak her yeni yapının duş, küvet, lavabo, mutfak ile bulaşık ve çamaşır makinesinden gelen suları toplayıp geri kazanmaya imkan vermeye uygun şekilde inşa edilmesi gerekiyor.

Açıklamadaki bilgiler göre evsel atık suları yüzde 50 ila 60 oranında gri sulardan oluşuyor iken, bu suların geri kazanılarak, birden fazla kullanılması sayesinde konutlarda yüzde 40’a, otel, yurt gibi ticari binalarda ise yüzde 60’a varan oranda su tasarrufu sağlanması mümkün olabiliyor.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek projenin Türkiye’de bir belediyenin tarafından hayata geçirilen ilk gri su kazanım projesi olduğunu söylerken, sistem sayesinde tüketicilerin faturalarında yüzde 50’ye varan oranlarda düşüş sağlanabileceğini ayrıca şebeke suyu dağıtım sistemi rahatlayacağını ve atık su miktarının da düşeceğini kaydetti.

Belediye Başkanı Şimşek sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Belediye Meclisimizde almış olduğumuz karar gereği “Gri Su Arıtma Sistemi” ni hayata geçirmiştik.

“Başkentte Başka Kent Gölbaşı” felsefesiyle yola çıktığımız bu yolda yeni yapılan konutlarda, binalarda su verimliliği ve gri su geri kazanımı için gerekli uygulamaları yerine getirmeleri şartını aradık. Bu kapsamda atık suları geri dönüşümle yeniden kazandırmaya başladık.

Türkiye’de bir kişi günde ortalama 200 litre su tüketmektedir. Bu 200 litre suyun 40 litresi tuvaletlere, %10’u bahçeye harcanmaktadır. Küvet, lavabo ve duştan gelen gri sular arıtılarak, yağmur suları ise depolanarak sulama, yıkama ve rezervuar suyu olarak kullanılacak. Bu sayede ortalama olarak günde kişi başı 50 litre su tasarrufu sağlayacağız.