Global Yatırım temiz enerji geliri ilk altı ayda 61,5 milyon TL oldu

Şirketin toplam geliri 636,1 milyon TL’ye ulaştı

27 Ağustos 2019

Global Yatırım Holding’in 2019 yılı ilk yarısında konsolide gelirlerinin 2018’in aynı dönemine göre %38 artış ile 636,1 milyon TL’ye ulaştığı bildirildi.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre GYH’nin temiz enerji alanındaki yatırımlarından elde ettiği gelirleri ise %63 oranında artış gösterdi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Ko/tri-jenerasyon ve biyokütle bazlı temiz enerji üretimini içeren elektrik üretimi işkolu 2019’un ilk yarısında gelirlerini yüzde 63 arttırarak 61,5 milyon TL seviyesinde açıkladı.
Bu artışta büyük ölçüde, 12MW’lık Mardin biyokütle tesisinin devreye alınması, YEKDEM kapsamında 13,3 USc/Kwh tarife ile elektrik satmaya başlaması ve ko/tri-jenerasyon’da gerçekleşen olumlu performans etkili oldu.

FAVÖK tarafında ise işkolu geçen sene 1,1 milyon TL’ye kıyasla -0,4 milyon TL FAVÖK açıkladı.

Biyokütle tarafında Mardin tesisinin devreye alınma aşamasında, devam eden yük ve stok besleme testleri ile mutat olarak üretimin kademeli bir şekilde hızlanması gerekliliği ve biyokütle tesislerinin çevresinde dönem içinde gerçekleşen yüksek yağış miktarı bu gerilemede etkili oldu.
Ko/tri jenerasyon tarafında ise elektrik fiyatlarındaki artış, gaz fiyatlarındaki artışı kısmen dengelemiş olsa da; önümüzdeki dönemlerde bu dengelemenin normalize olması bekleniyor.’’