Global Yatırım mini YEKA yarışmalarına hazırlanıyor

Mehmet Kutman güneş enerjisinin büyüme hedefledikleri bir alan olduğunu söyledi

6 Ocak 2020

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman mini YEKA yarışmalarına gireceklerini söyledi.

Mehmet Kutman Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada Karadağ’da çatı üstü güneş enerjisi santrali projesine başladıklarını hatırlatırken, Karayipler’de güneş projeleri için teklif verdiklerine, Türkiye’de ise mini YEKA yarışmalarına hazırlandıkları bilgisini verdi.

Kutman şunları kaydetti;

“Temiz ve yenilenebilir enerjide güneş kesinlikle büyüyeceğimiz bir alan. Biyokütlede Türkiye’de lider yatırımcılar arasındayız. Mardin’de ilk güneş enerjisi santralimizin geçici kısmi kabulünü tamamladık. Küçük Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalelerine de gireceğiz. Yurt dışında da ilk yatırımımızı gerçekleştiriyoruz. Global Ports Holding’in işlettiği Port of Adria Limanı’nda 5 MWe (6MWp) kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali kuruyoruz. Santral, limanın dokuz deposunun çatılarında toplam 66 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösterecek. Liman işletmeciliğinde kurduğumuz uluslararası bağlantılar ve deneyimimizi bu alana yönlendiriyoruz. Karayipler’de güneş enerjisi santralleri için teklifler verdik.”

Global Yatırım Holding’in güneş enerjisi alanındaki iştiraki Ra Solar Mardin’de 9 MW (10,8 MWp) gücünde bir GES projesi geliştirmişti.

Haberin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.