Global Compact Türkiye 2020 SKA Öncüsü adayını belirledi

UN Global Compact tarafından yapılacak elemelerde Türkiye’yi Boğaç Şimşir temsil edecek

17 Aralık 2020

Global Compact Türkiye’nin 2020 Türkiye SKA Öncüsü olarak 2020 Türkiye SKA Öncüsü olarak Eczacıbaşı Yapı Gereçleri İnovasyon Direktörü Boğaç Şimşir’in belirlendiği bildiridi.

Global Compact Türkiye, UN Global Compact tarafından dünya genelinde her yıl Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) ulaşmak için dönüşümü harekete geçiren SKA Öncülerini (SDG Pioneers) belirlenmesi amacı ile yapılan küresel elemede Türkiye’yi temsil edecek ismin belirlendiğini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre platforma üye şirketlerin, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) katkı sunan projelerinin geliştirilmesini katkı sunan çalışanları arasında yapılan değerlendirme ile bu isim Eczacıbaşı Yapı Gereçleri İnovasyon Direktörü Boğaç Şimşir olarak belirlendi.

Boğaç Şimşir elemeyi Vitra’nın kamusal alanlar için geliştirdiği hijyenik kamusal tuvalet projesi[1] ile kazandı.

Açıklamada Şimşir’in şu değerlendirmesi yer aldı;

“Pandemiyle birlikte toplumun hijyenle ilgili kaygıları en üst seviyeye çıktı. Çoğumuz pandemi tam anlamıyla bittikten sonra, bu dönemde kazandığımız pek çok hijyen alışkanlığını terk ederek eski alışkanlıklarımıza geri döneceğiz. Bu yüzden önemli olan kişilerde kalıcı davranış değişiklikleri yaratmak. Bunu da yaşam alışkanlıklarını herkesin faydasına dönüştüren yeni ve kalıcı çözümlerle sağlayabiliriz.

Kamusal alanlarda bulaş riski her zaman çok yüksek. Bugün Covid-19, ileride başka olası virüslerle ilgili dikkatli olunması gereken alanların başında ortak kullanılan banyo ve tuvaletler geliyor. Şu anda özellikle kamusal alanlarda bulaş riskini azaltmaya yönelik, hiçbir yere dokunmadan tuvaleti kullanıp çıkabileceğimiz akıllı banyo teknolojileri üzerine çalışmalar yürütüyoruz ve çok yakında teknolojisi bize ait bu ürünler sahada olacak.”

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü’nün de şu değerlendirmesi yer aldı;

“Dünyamız iklim değişikliği, göçler, savaşlar, bunların getirdiği toplumsal eşitsizlikler gibi devasa küresel sorunlarla başa çıkmaya çalışırken, bu yıl bunların üstüne bir de küresel salgın eklendi. Geldiğimiz son nokta; artık görmeyi, yaşamayı arzu ettiğimiz dünyayı yaratmak için sürdürülebilirliği benimseyen tüm şirketler ve paydaşların katılımıyla küresel bir hareket başlatmaktan başka çaremiz kalmadığını açıkça gözler önüne seriyor. Daha iyi bir dünya için, şirketlerimizde her düzeydeki çalışanın katkısına ve ilham verici çalışmalara ihtiyacımız var. UN Global Compact’in her sene küresel çapta ilan ettiği ‘SKA Öncüleri ’bu kişileri hem takdir etmeyi hem de başarılı çalışmaları yaygınlaştırarak herkese ilham vermeyi amaçlıyor. Bu sene bizler de Türkiye’nin SKA Öncüsünü belirleyerek ülkemizden tüm dünyaya örnek olabilecek uygulamalara ışık tutmak istedik. Yönetim Kurulumuz, kamu, Birleşmiş Milletler, akademi ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan değerli bir jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, 2020 Türkiye SKA Öncüsü ilan edilen Boğaç Şimşir’i ve Eczacıbaşı Topluluğu’nu gönülden kutluyorum.”

 


[1] Vitra Hijyen Kataloğu