Girişim Elektrik halka arza hazırlanıyor

11-13 Ağustos tarihlerinde talep toplanacak

5 Ağustos 2021

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.’nin paylarının halka arzı için yaptığı izahname başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.[1][2]

OYAK Yatırım liderliğinde sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle 11-12-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan halka arzda yurt içi bireysel yatırımcılar için oransal dağıtım yöntemi uygulanacak.

Sermaye Piyasası Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin sermayesinin 100 milyon TL’den 115 milyon TL’ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 15 milyon TL dolayısı ile 1 TL nominal değerli hisse için 17 TL fiyattan talep toplanacak olan halka arzda nominal değerli B grubu pay ile mevcut ortaklardan Muhittin Behiç Harmanlı, Ali Gökhan Öztürk, Ramin Malek ve Mesut Baz’ın sahip olduğu 12 milyon TL B grubu pay olmak üzere toplam 27 milyon TL nominal değerli pay halka arz edilecek.

Fazla talep gelmesi halinde şirketin mevcut ortaklarına ait 2 milyon TL nominal değerli paylar da halka arza konu edilecek. Buna göre toplam halka arz büyüklüğünün ek satış hariç 459 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor. Halka arz edilen payların yüzde 30’u yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 35’i yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 35’i yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

Şirket halka arzdan elde edeceği gelirin %14’ünü yurtiçi, yurtdışı muhtemel yeni yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi, %32’sini oranında devam eden yatırımların sonuçlandırılması, üretim kapasitesinin ve çeşitlililiğin artırılması, %23’ünü finansman ve kısa vadeli borç ödemelerinde kullanmayı, %18’ini ise işletme sermayesi olarak tutmayı planlıyor.[3]

Girişim Elektrik tarafından yapılan yazılı açıklamada şirketin Yönetim Kurulu Başkanı M.Behiç Harmanlı şunları kaydetti;

“Şirketimiz, 7 ülkeye yayılmış ofis ve fabrikalarıyla mühendislik, üretim, tedarik gücü ve smart çözümleri içerisinde barındıran AR-GE merkezi ile anahtar teslim olarak tamamlanmış binlerce MW enerji santrali, tasarlanan, uygulanan, teslim edilen çok sayıda farklı tesis, sistem ve proje ile başarısını tüm dünyaya ispatlamış bir konumdadır. Şimdi de halka arz sürecimiz tamamlanarak talep toplama tarihlerimiz kesinleşti. 11-12-13 Ağustos tarihlerinde talep toplayacağız.

Girişim Elektrik ve iştirakleri, elektriğin üretimi, iletimi, dağıtımı ve kontrolü aşamalarının tamamında hem anahtar teslim taahhüt, hem de çok geniş bir yelpazede ürünün ve sistemin üretim ve tedarikini yapıyor, mühendislik ve üretim gücü ile kurulduğu 1999 yılından bu yana stratejik adımlarla sürekli olarak büyümeye devam ediyor. Ayrıca Hollanda, Makedonya, Irak, Fas, Cezayir ve Ukrayna’da yerleşik ofis ve tesislerinde görev alan 1000’den fazla çalışan ve 150’den fazla mühendisi ile öncelikle Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgeleri olmak üzere 5 kıtada 60 ülkeye ürün ve hizmetlerini ulaştırıyor. Şimdi yeni hedeflerimizle bu faydayı en üst seviyeye çıkaracağız.”

 


[1] SPK Bülteni (NO: 2021/37)

[2] Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. Taslak İzahname

[3] Sermaye Artırımından Elde Edilen Fonun Kullanım Yerine İlişkin Açıklama