“Gezegen Elden Gidiyor: Buna Razı Gelemeyiz”

İklim değişikliği tehdidine yönelik toplumsal bilinci yükseltmek amacı ile hazırlanan “İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu” kamuoyuna duyuruldu. 

31 Mart 2013

İklim değişikliği tehdidine yönelik toplumsal bilinci yükseltmek amacı ile kaleme alınan ve Türkiye’nin çeşitli aydın ve sanatçıları tarafından imzalanan “İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu” kamuoyuna duyuruldu.

Sabancı Üniversitesi – İstanbul Politikalar Merkezi, Stiftung Mercator Girişimi ve Açık Radyo’nun işbirliği ile 23 Mart Cumartesi günü  İstanbul Politikalar Merkezi’nde düzenlenen “Gezegen Elden Gidiyor: Buna Razı Gelemeyiz” başlığı ile sunulan toplantıda iklim değişikliği tehdidine karşı bir an önce harekete geçilmesinin gereğine dikkat çekildi.

Yeşil Gazete’nin haberine göre toplantıya öncülük eden,  Açık Radyo’nun kurucularından ve Mercator-İPM Kıdemli Araştırmacı Ömer Madra yaptığı konuşmada İklim değişikliği ile ilgili son haberlerin kötü olduğunu söylerken hemen harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

İklim bilimci ve TEMA Vakfı Danışmanı Prof. Dr. Murat Türkeş ise iklimle ilgili son verileri ve bilimsel araştırma sonuçlarını paylaştığı sunumunda Türkiye’de ve dünyada yağış rejimlerinde çok ciddi değişiklikler gözlemlendiğini ve iklim değişikliğinin artık soru işaretine yer bırakmayacak şekilde hayatımıza girdiğini belirtti.

CHP milletvekili Şafak Pavey ise “Doğayı yıkıma dayalı politikaların” değiştirilmesi gerektiğini belirtirken, iklim değişikliğine karşı hep beraber mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Manifestoyu şimdiye kadar aralarında Adalet Ağaoğlu, Ali Nesin, Ara Güler, Haluk Bilginer, Harun Tekin, Ömer Madra, Pelin Batu, Rakel Dink, Sevil Turan, Sezen Aksu, Şafak Pavey, Tarhan Erdem, Tarkan, Ümit Boyner, Ümit Şahin, Yaşar Kemal gibi isimlerin bulunduğu birçok kişi imzaları ile ilk destekleyenlerden oldular.

Aynı zamanda birçok farklı sivil toplum kuruluşunun desteklediği manifesto için Change.org üzerinde imza kampanyası başlatıldı.