Geycek RES’in resmi açılış töreni yapıldı

Santral 150 MW’lık kurulu gücü ile halihazırda Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi projesi ünvanına sahip

4 Şubat 2015

Geycek Rüzgar Enerjisi Santrali’nin resmi açılış töreni başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz olmak üzere üst düzey katılım ile 30 Ocak 2015 Cuma günü Kırşehir’de gerçekleştirildi.

Kırşehir’in Mucur ilçesinde inşa edilen 150 MW gücündeki santralin son fazının kabul işleminin 18 Nisan 2014 tarihinde yapılması ile Geycek RES bu tarihte Türkiye’nin en büyük operasyonel rüzgar enerjisi santrali olma ünvanına sahip olmuştu.

2008 yılında 48 yıllığına elektrik üretim lisansı sağlamış olan projenin inşa çalışmaları ise 2012 yılında başlamıştı. Projenin 83 MW’lık bölümü 2013 yılında, 67 MW’lık bölümü ise 2014 yılında devreye alınmıştı.

Türkiye’deki 150 bin kişilik hanehallkının yıllık elektrik tüketimine denk olacak şekilde yılda 400 milyon kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülen santralin türbinleri ise Alman üretici Enercon tarafından sağlandı.

Açılış töreninde konuşan Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat törende yaptığı konuşmada Polat Enerji’nin rüzgar enerjisi alanında Türkiye’nin en büyük kurulu gücüne sahip olduğunun altını çizerken bu alandaki liderliklerini sürdürmek için yatırımlarına devam ettiklerini kaydetti.

Polat Enerji’nin ilk rüzgar enerjisi santrali olan Burgaz RES’i 2007 yılında devreye aldığı bilgisini veren Polat, 2008 yılında Sayalar RES, 2009’da Soma RES, 2011’de Seyitali RES, 2012’de ise Poyraz, Samurlu ve Kozbeyli projelerini devreye aldıkları bilgisini verdi.

Adnan Polat Soma RES projesinin kurulu gücünü 100 MW artıracak olan çalışmaların devam ettiğini de kaydederken, bu çalışmaların bitmesi ile 240 MW’lık kurulu güce ulaşacak olan santralin Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi santrali ünvanını Geycek RES’ten alacağına da vurgu yaptı.

Polat Enerji’nin rüzgar enerjisine yaptığı yatırım tutarının 1 milyar doların üzerine çıktığını da kaydeden Adnan Polat gelecek 3 ila 5 yıl içinde bu alandaki üretim kapasitelerini iki katına çıkarmayı da hedeflediklerini kaydetti.