Gesbey Seri Üretime Başladı

Gesbey Rüzgar Kuleleri şirketinin türbin kulesinde seri üretime başladığı açıklandı

25 Ocak 2012

İspanyol Gestamp Renewables şirketinin iştiraki olan Gestamp Wind Steel ve Faik Çelik Holding’in ortaklığı ile kurulan Gesbey  Rüzgar Kuleleri şirketinin seri üretime başladığı açıklandı.

Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nde 24 milyon avroluk yatırım ile hayata geçirilen 53 bin metrekarelik alan üzerine kurulu ve 17 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteren tesiste üretim yapan şirketin yıllık ciro hedefi ise 80 milyon avro. Tesisin yıllık 45 bin ton ham madde işleme ve 300 kule üretim kapasitesi bulunuyor.

Tesiste üretilecek 60 metre ile 120 metre arasındaki türbin kuleleri 750 kilovattan – 3 megavata kadar farklı rüzgar türbinlerinde kullanılabilecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Faik Çelik Holding CEO’su Baran Çelik 2.5 megavatlık bir rüzgar türbininde kullanılacak 100 metre yüksekliğinde ilk kule üretimini tamamladıklarını söylerken 2.75 MW güce sahip olacak başka bir türbin için ise 85 metrelik kule siparişi aldıkları bilgisini paylaştı.

Baran Çelik sözlerini şu şekilde sürdürdü; İlk üretimi yurt içine yaptık. Böylece ithal ikame yoluna giderek ithalatı azaltmayı hedefliyoruz. Ama asıl pazarlarımız Karadeniz’e kıyısı olan komşu ülkeler ve Ege’ye kıyısı olan Yunanistan”

Şirketten yapılan açıklamada firmanın İspanyol DNV firmasından ISO 9001 belgesini geçtiğimiz aylarda alırken, aynı zamanda GSI firması tarafından denetlenerek DIN EN ISO 3834-2, DIN 18800-7 kaynak sertifikaları ile EN 1090-2 çelik yapı işleri için teknik gerekler sertifikalarını da almaya hak kazandığı belirtildi.

Şirketin limana ve rüzgarın bulunduğu bölgeye yakın olmanın avantajını kullanacağı ve hedef pazarının Türkiye pazarının dışında Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna gibi Marmara, Ege ve Karadeniz’e sınırı olan ülkeler olduğu açıklamada yine yer buldu. GESBEY A.Ş. yıl sonuna kadar mevcut alanına 18 bin metrekare ekleyerek 195 olan istihdam sayısını 220’ye yükseltmeyi hedefliyor.