Geri dönüştürülen e-atıklar ile Mardin’de kodlama sınıfı açıldı

Vodafone Türkiye çalışanlarının katkısı ile Mardin’de kodlama sınıfı açıldı

1 Temmuz 2019

Vodafone Türkiye çalışanlarının gerçekleştirdiği bir sosyal sorumluluk projesi ile Mardin’deki bir okulda kodlama sınıfı kurulduğu bildirildi.

Vodafone Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre şirket çalışanlarının tarafından toplanan 360 ton e-atık geri dönüştürüldü.

Lisanslı geri dönüşüm firması Akademi Çevre tarafından gerçekleştirilen bu işlem ile elde edilen gelir sayesinde de Mardin Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulu’nda 10 bilgisayarlı bir kodlama sınıfı kuruldu.

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat işbirliği ile yürütülen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında hayata geçirilen çalışma sayesinde Mardin ve çevresindeki tüm çocuklar kodlama eğitimi alabilecek.

Proje kapsamında ayrıca, sürdürülebilirlik, çevre ve geri dönüşüm ile ilgili çocuklara farkındalık ve bilinç kazandırmak amacıyla okul kütüphanesine kitap da bağışlandı.

Vodafone Türkiye tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şirketin İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel’in şunları kaydettiği bildirildi;

“Elektronik atıklar, çoğunluğu zehirli olan zararlı maddeler içeriyor ve doğru şekilde yok edilmediğinde, insan ve çevre sağlığına ciddi zararlar veriyor. Dünyadaki atıkların sadece %1’ini elektronik atıklar oluşturmasına rağmen, topraktaki tehlikeli madde kirliliğinin %70’ine elektronik atıklar sebep oluyor. Bir teknoloji şirketi olarak, çevreye karşı sorumluluk taşıdığımıza inanıyor ve çevresel etkimizi en aza indirmek için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, çalışanlarımızı da dahil ederek elektronik atıkların geri dönüşümünü teşvik etmeyi ve bu konuda farkındalık yaratmayı hedeflediğimiz bir proje gerçekleştirdik. Ofislerimizde topladığımız elektronik atığın geri dönüşümünden elde edilen gelirle Mardin Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulu’nda 10 bilgisayarlı bir kodlama sınıfı kurduk. Aynı zamanda, çocuklarımıza sürdürülebilirlik, çevre ve geri dönüşüm ile ilgili farkındalık ve bilinç kazandırmak amacıyla okul kütüphanesine kitap bağışladık.”