General Electric’den Önemli Satın Alma

GE türbin kulesi üretim ve montajında yenilikçi bir yaklaşım getiren bir şirketi satın alıyor.

14 Şubat 2011

General Electric türbin kulesi üretimi ve montajında yenilikçi bir çözüm getiren bir şirketi satın almak üzere olduğunu duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada Wind Tower Systems adlı şirket tarafından geliştirilen tekniğin rüzgar enerjisi türbinlerinin ve santral kurulumlarının maliyetlerini düşürmek ile beraber çok daha büyük kanatları olan türbinlerin üretimi ve kurulumu için imkan sağladığı da belirtildi.

Wind Tower Systems adlı şirket yetkilileri geliştirdikleri teknoloji sayesinde türbin kulelerinin parça parça üretilerek bu parçaların santrallerin kurulumlarının yapılacağı alanda birleştirilmesini sağladığı bu sayede nakliye ve kule maliyetlerinde yüzde 80’e yakın tasarruf sağlanabildiğini söylüyorlar. Bu teknoloji aynı zamanda 100 metreyi aşan türbin kulelerinin inşasınıda mümkün kılıyor.

GE Power & Water Başkan Yardımcısı Victor Abate ise yaptıkları bu satın alma sayesinde GE türbinlerinin çok daha uzun kanat boyları olabileceğini bununda GE türbinlerinin daha fazla enerji üretme kapasitesine sahip olarak bu türbinlerin kullanıldığı yatırımların geri dönüş sürelerinde önemli gerileme, bu sayede daha fazla enerji üretilmesi mümkün olması sayesinde yatırımların geri dönüş süresinin önemli oranda kısalacağını söyledi.

GE’nin bu şirketi ne kadarlık bir bedel ile satın aldığı açıklanmaz iken açıklamada ilk prototipin 2011 yılında devreye alınacağı ve bu türbinlerin 2012 yılında rüzgar enerjisi pazarına sunulacağı belirtildi.