Genç TEMA gönüllüleri 53 çevre projesi geliştirdi

Projeler ”Dünyayı Kurtaran Adım Projesi’’ kapsamında gerçekleştirildi

11 Ağustos 2015

Genç TEMA gönüllülerinin ”Dünyayı Kurtaran Adım Projesi’’ kapsamındaki çalışmalar ile 51 ilde 3.150 gence ulaştıkları ayrıca 50 farklı ilde 53 yerel çevre projesi gerçekleştirdiği bildirildi.

TEMA vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre gençlerin çevre ile ilgili konularda daha donanımlı olmasının ve yerel doğa sorunlarına çözüm olabilecek çevre projeleri geliştirilmesini hedefleyen çalışmalar için gereken kaynak ise Adım Adım Oluşumu’nun desteği ile 2013 yılından itibaren yaratılan 185.765 TL’lik

TEMA açıklamasına göre projenin ilk adımı olan Doğal Kahramanlar Eğitmen Eğitimi kapsamında Türkiye’nin 54 farklı ilindeki 69 üniversiteden 142 genç eğitim gördü. İkinci aşamada ise ilk aşamada eğitim gören gençlerin 51 ildeki 64 üniversitede gerçekleştirdikleri 93 eğitim ile 3150 gence ulaşması sağlandı.

Projenin üçüncü adımı olarak ise düzenlenen eğitimlere katılan ve  TEMA tarafından ‘’Doğal Kahraman’’ olarak adlandırılan gençlerden kendi yaşadıkları ildeki bir doğa sorununu seçerek bu soruna çözüm olabilecek projeler yürütmeleri istendi.

Genç TEMA gönüllüsü gençler bu çalışmalar kapsamında genel olarak iklim değişikliği, su ve kuraklık sorunu, biyolojik çeşitliliğin korunması, çevre ve su kirliliği, taş ocaklarının doğaya etkileri, anız yangınlarının toprağa verdiği zarar, erozyonla mücadele için ağaçlandırma, termik santrallerin zararları, geri dönüşümün önemi ve sulak alanların korunması gibi konularda projeler yürüttü.

Genç TEMA gönüllüleri tarafından gerçekleştirilen projelerden bazıları şu şekilde;

Çankırı’da Acı Çay üzerine araştırma yapıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, Acı Çay’ın kirliliğine dikkat çekmek için öncelikle Çankırılılar’ın bu konudaki görüşlerini öğrenmek amacıyla bir kamuoyu araştırması yaptı. Şehir merkezinde yaşayan 200 kişinin katıldığı ve yüzyüze anket yöntemi ile gerçekleşen araştırmada sorun ve beklentiler saptandı. Ankete katılanların %76’sı çay ve çevresinin yeterince temiz tutulmadığını, %76’sı çayın kirliliğinin insan ve doğa sağlığını etkilediğini, %59’u çayı ve çevresini güvenli bulmadığını, %61’i ise çayın görüntü kirliliği de oluşturduğunu belirtti. Acı Çay’la ilgili çalışmaları sırasında anketin yanı sıra 300 Çankırılı’yla da bilgilendirme görüşmesi yapan gençler araştırma sonuçlarını yerel yöneticilerle paylaşacak.

Buca Üzümü’ünü koruma projesi başlatıldı

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, İzmir’in meşhur üzüm türlerinden biri olan Buca Üzümü’nün yok olma tehlikesine karşı koruma projesi başlattı. Gençler Buca Üzümü’nün yoğun göç, çarpık kentleşme gibi nedenlerle yok olmak üzere olduğunu tespit etti. Öncelikle Buca Kaynaklar Köyü’nü ziyaret eden gençler, bağ sahiplerinden Buca Üzümü’ne dair sorunları dinledi. Üzüm Kokan Semt Dergisi’ne, Dünyayı Kurtaran Adım Projesi’ni ve Buca Üzümü için yürüttükleri çalışmaları anlattı. Türü korumak için 25 adet asma fidanını toprakla buluşturdu. Gençler, asma fidanlarının bakımını sürdürmeye devam ediyor.

Mardinli çiftçilere anız yakmanın zararları anlatıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu’nun gündemindeyse toprağı tehdit eden anız yangınları vardı. Gençler çiftçilere anız yangınlarının zararlarını anlattı, bölgedeki ziraat mühendisleri ile bir araya gelerek danışma toplantılarına katıldı, Mardin Tarım Fuarı’nda stant kurarak anız yangınlarının zararlarına dikkat çekti. Tüm bunların yanı sıra, Mardin İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüşmeler yaparak anız yangınlarının önlenebilmesi için talep ve görüşlerini iletti. Mardinli gençlerin çalışmaları sonucunda 700 çiftçiye ulaşıldı.

İstanbul’un kaybolan biyoçeşitliliğine dikkat çekildi

10 farklı üniversiteyi kapsayan İstanbul Genç TEMA Toplulukları, yerel projelerini birlikte hayata geçirmeye karar verdi. İstanbul’un kaybolan biyolojik çeşitliliğine dikkat çekmek için kentleşme, Boğaziçi, fundalıklar ve kuş göç yolları konularındaki doğa sorunlarını anlatan kısa filmler çekildi. Sosyal medyada #EskidenBuralar etiketiyle bir kampanya gerçekleştirildi. 1.621 farklı kişi tarafından 9.201 tweet atılan #EskidenBuralar etiketi Türkiye’de en çok konuşulan konular (trend topic) listesine girdi. Genç TEMA’lar, ünlü isimlerin de desteğini aldıkları kampanya sonrası çarpan etkisiyle yaklaşık 5.000 kişide İstanbul’un kaybolan biyolojik çeşitliliği hakkında farkındalık yarattı.

Kaz Dağları’ndaki endemik türler tanıtıldı

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, gençlerin Kaz Dağları endemik bitki türlerini yeterince tanımaması sorunundan yola çıkarak gençlere bu türleri tanıtmak için “Kaz Dağları Endemik Bitki Türleri” konulu bir söyleşi organize etti. Gençler Yrd. Doç. Dr. Ersin Karabacak ile yaklaşık 80 kişinin katılımıyla Kaz Dağları’na çıkıp endemik türleri yerinde gözlemledi. Türler hakkında tanıtıcı bir doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. Endemik türlerle ilgili fotoğraf yarışması düzenlendi.

Meke Gölü’nün kuruma riski için farkındalık yaratıldı

Kuruma tehdidi altındaki volkanik bir krater gölü olan Meke Gölü ise Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu’nun yerel proje konusuydu. Gençler, Türkiye’deki jeolojik mirasın simgelerinden Meke Gölü’nün kuruma tehdidini akranlarına göstererek anlatmanın en iyi yol olduğunu düşündü ve Meke Gölü’ne alan ziyareti düzenledi. Ortaokul öğrencilerine de su, kuraklık ve sulak alanlar konulu eğitimler verilerek farkındalık sağlandı.

Konya’daki termik santrallerin tehlikelerine dikkat çekildi

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, Konya (Karapınar) – Karaman (Akçaşehir) bölgesinde kurulması planlanan kömür ocakları ve termik santralin Türkiye’nin buğday ambarını ateşe atmak olacağını anlatmak için çalıştı. Üniversitede “Kömür Madenciliği ve Termik Santral” konulu fotoğraf sergisi düzenledi. Fotoğraf sergisini, akademik ve idari personelin yanı sıra 300’e yakın öğrenci ziyaret etti.