GE’den Elektrik Tasarrufu İçin Yeni Cihaz

GE tarafından geliştirilen bir cihaz konutların tüm odalarındaki elektrik tüketiminin anlık olarak takibini mümkün kılabiliyor

3 Aralık 2010

Dünyada hızla gelişen enerji verimliliği sektörüne yönelik yeni bir ürün piyasaya çıkıyor.

GE tarafından geliştirilen internet tabanlı Nucleus adlı cihazın getirdiği en önemli yenilik kişilerin evlerindeki elektrik tüketimini internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayar veya akıllı telefonlar ile istedikleri yerden izlemesini mümkün kılabilmesi.

GE’nin Ev Enerji Yönetim birimi tarafından yapılan açıklamaya göre Nucleus adlı evlerin elektrik şebekesine ve internet hattına bağlanacak bu cihaz ile tüketiciler kolaylıkla evlerinin hangi bölümlerinde, hangi zaman dilimlerinde, ne kadarlık tüketim yaptıklarını tarihsel ve anlık olarak takip edebilecekler.

Yazılımın en önemli özelliği ise bu bilgilerin internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayar hatta Blackberry ve Iphone gibi akıllı telefonlar aracılığı ile de anlık olarak gözlenip gerekirse müdahale edilebilmesi.

Şirket 2011’in ilk aylarında piyasaya çıkarmayı düşündüğü ürünü geliştirerek doğalgaz, su ve yenilenebilir enerji sistemleri gibi tüketicilerin diğer tüketim kalemlerini de aynı şekilde takip etmelerini mümkün kılmayı düşünüyor.

GE Ev Enerji Yönetimi yöneticisi Dave McCalpin açıklamasında tüketicilerin yaptıkları tüketimi anlık olarak gözlemlemesi ve tüketimleri için aylık elektrik faturalarını beklemek zorunda olmamalarını tüketimlerini azaltmada olumlu etki yapacağını, amaçlarının da bu olduğunu söyledi. McCalpin Akıllı enerji yönetimi araçlarının tüketicilere elektrik tüketimlerini düşürmelerinde daha önce düşünmedikleri kadar rahatlık, seçenek ve kontrol sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Cihaz Amerika’daki beş büyük elektrik şirketinin yapısı ile uyumlu olarak çalışıyor ve elektrik ücretlerinin yüksek olduğu dönemlerde enerji tüketimini kesecek şekilde ayarlanabiliyor.

Cihaz ile elektrik faturalarında elektrik fiyatlarının yüksek olduğu saatlerde yüzde 15 genel olarak ise yüzde 10 tasarruf sağlanması mümkün.