GE İnce Film Yatırımlarına Hızlı Başlıyor

General Electric ABD’nin en büyük ince filmli güneş paneli üretim tesisini kuruyor.

28 Nisan 2011

General Electric ince filmli güneş paneli üretimine yönelik çok önemli bir yatırımı hayata geçirmek üzere olduğu açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamada GE’nin 2008 yılından beri çoğunluk hissesini elinde bulundurduğu, ABD Kolorado merkezli ve yüze 12.8’lik oran ile şimdiye kadar belirlenmiş en yüksek verimliliğe sahip ince filmli güneş panellerini üreten PrimeStar Solar şirketinin tamamını satın aldığı belirtildi.

Açıklamada GE’nin 600 milyon dolarlık yatırım ile bu panellerin üretimi için yıllık 400 MW’lık üretim kapasitesine sahip bir fabrika kuracağı açıklandı. Fabrika aynı zamanda bu alanda ABD’nin en büyük tesisi olacak.

GE’nin kuracağı bu fabrikanın yılda 80.000 evin çatısına güneş paneli kurulumunu mümkğn kılmak ile beraber şirketin üreteceği ürünleri için ABD’nin rüzgar enerjisi devi olan NextEra şirketi ile 60 MW’lık olmak üzere 100 MW’ın üzerinde sipariş anlaşması imzaladığı bilgisi verildi.

GE’nin beş yıl içinde 75 GW büyümesi beklenen fotovoltaik pazarında önemli bir pay sahibi olmayı hedeflediği açıklamada ayrıca yer buldu.