GE Hindistan’ın en büyük güneş enerjisi projesine yatırım yaptı

GE Energy Financial Services 151 MW’lık projeye 24 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi

6 Mayıs 2014

General Electric şirketinin Hindistan güneş enerjisi sektöründeki ilk yatırımını gerçekleştirdiği açıklandı.

ABD’li mühendislik şirketi GE ve Hintli Welspun Energy tarafından yapılan ortak açıklamada, GE’nin enerji finansmanı kolu olan GE Energy Financial Services tarafından Welspun tarafından geliştirilen 151 MW’lık güneş enerjisi santrali projesine 24 milyon dolarlık yatırım yapıldığı bilgisi verildi.

Welspun Energy Hindistan’ın Gujarat eyaletindeki projeyi geçen yılın Ağustos ayında devreye almış, santral bu yılın Şubat ayında ise 130 MW’lık güce ulaşmıştı. 194 milyon dolarlık proje halihazırda Hindistan’ın devredeki en büyük güneş elektriği santrali olma özelliğini de taşıyor.

Açıklamada santralin kapasite faktörünün yüzde 26 olduğu bildirilirken, Bloomberg New Energy Finance verilerine göre Hindistan’ın Gujarat eyaletindeki güneş enerjisi yatırımlarında bu oranın ortalaması yüzde 18.7.

Hindistan’ın en büyük yatırım gruplarından olan Welspun, enerji kolu olan Welspun Energy ile halihazırda 300 MW olan kurulu güneş elektriği gücünü 2014 sonuna kadar 600 MW’a çıkarmayı hedefliyor.

Santralin Şubat ayında yapılan açılış töreninde konuşan Hindistan’ın Gujarat eyaletinin lideri Narendra Modi, Hindistan’da yeşil ve beyaz devrimleri gördüklerini söylerken, güneş elektriği alanındaki gelişmelerin ise ülkesi için safran devrimi anlamına geldiğini söylemişti.

Hindistan’ın tahıl üretimi alanında kendine yetmesi için sürdürülen çalışmalar yeşil, süt üretiminde yetmesi üzerine yürütülen çalışmalar ise ülkede beyaz devrim olarak adlandırılıyor.