GE Akıllı Şebekelerde Satın Almalarla İlerleyecek

GE’nin hızla gelişen akıllı şebeke alanına yönelik yatırımlar çin şirket satın almaları yapabileceği belirtildi.

2 Temmuz 2011

GE’nin Kuzey ve Doğu Avrupa Akıllı Şebekeler Bölümünün Başkanı Keith Redfearn Financial Times’ın Almanya baskısına yaptığı açıklamada GE’nin akıllı şebekeler için teknoloji geliştiren firmalara yönelik satın almalar yapabileceğini belirtti.

Redfearn açıklamasında akıllı şebekelerin artık hayata geçmeye başladığını ve bir çok yatırımcı ile tüketicinin dikkatini çektiğini söyledi. Keith Redfearn ayrıca bu sistemlere yönelik yatırım ihtiyacının enerji ihtiyacının hızlı bir şekilde arttığı gelişmekte olan ülkeler ile elektrik şebekesi zayıf ülkelerde daha fazla olduğunun da altını çizdi.

Avrupa Birliği 2020 yılında birlik üyesi ülkelerdeki evlerin yüzde 80’ininde akıllı sayaçlar olmasını istiyor.

Akıllı şebekelere yönelik yatırımlar son dönemlerde dikkat çekici bir şekilde artmaya başladı. Japon Toshiba geçen ay bu alanda çalışan İsviçreli bir şirketi 2.3 milyar dolara almak için anlaşmış idi. Fransız Schneider Elektrik ise enerji verimli şebekeler ve gelişmekte olan ülkelere yönelik yatırımlarını desteklemek için enerji yazılımı üreten Telvent şirketini 1.36 milyar dolar bedel ile satın alabileceğini açıklamıştı.

Yine GE akıllı şebekeler çalışmaları kapsamında Kuzey İrlanda’da yenilenebilir enerji üretim sistemlerini elektrik şebekesine bağlamada akıllı şebekeler kullanacak pilot proje çalışmasına başlayacağını açıklamıştı.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör