GE ABD’nin En Büyük Güneş Paneli Fabrikasını Kuruyor

GE ABD’nin en büyük güneş paneli fabrikası olacak ince filmli güneş paneli üretim tesisini nereye kuracağını açıkladı. 

17 Ekim 2011

General Electric Nisan ayında planını duyurduğu güneş enerjisi paneli fabrikasını nereye kuracağını açıkladı. Şirketin yıllık 400 MW’lık üretim kapasitesine sahip olacak ince filmli güneş enerjisi paneli fabrikası Kolorado eyaletinin Denver şehrinde kurulacak.

GE’nin 600 milyon dolarlık yatırımla hayata geçireceği fabrika tamamlandığında ABD’nin güneş enerjisi alanındaki en büyük fabrikası olacak. 2012’de inşa çalışmalarının başlayacağı fabrikada seri üretime ise 2013 yılında geçilmesi bekleniyor. Fabrikanın devreye girdiği zaman 350 kişilik istihdam sağlanması planlanıyor iken buna paralel olarak şirketin New York’taki Ar-Ge biriminde ise 100 kişilik istihdam sağlanacak.

GE’nin güneş enerjisi alanındaki planları üzerine açıklama yapan  şirketin yenilenebilir enerji bölümü lideri Matt Guyette, sektörde oluşan yüksek kapasiteye dikkat çekerek bu ortamda rekabet edebilecek şirketlerin ancak doğru teknolojiye ve doğru maliyet yapısına sahip olanlar olacağını söyledi. GE yetkilisi birçok firmanın bu şartları yerine getiremediklerinin şirketlerin üç aylık finansal raporlarından ve sektörde yaşanan iflaslardan anlaşılabileceğini söyledi.

GE’nin 10 yıldır güneş enerjisi sektörünü gözlediğini, bu alandaki teknolojilere yatırım yaptığını söyleyen Guyette bu fabrikanın şimdi devreye girme nedeninin gerekçesi olarak ise güneş enerjisi teknolojisinin kendileri için rekabetçi noktaya yeni gelmesi olduğunu gösterdi.

Bu fabrika, GE’nin güneş enerjisi alanında ilk yatırımı değil. Şirket Haziran ayında Amerikalı eSolar şirketi ile geliştirdiği FlexEfficiency teknolojisi tanıtmış ve bu teknolojiye sahip olan ilk santralin Karaman, Konya’da kurulacak Derviş santrali olacağını açıklamıştı.

Bununla birlikte şirket bu fabrikada kullanacağı teknolojiyi geliştiren ince filmli güneş paneli üreticisi PrimeStar şirketini Nisan ayında tamamen satın aldığını duyurmuştu. GE 2006 yılında kurulmuş olan şirkete 2007 yılından beri yatırım yapmakta ve hisse ortağı olarak bulunmaktaydı.

PrimeStar şirketinin geliştirdiği ince filmli paneller laboratuvar ortamında yüzde 12.8’lik verime ulaşarak bu alanda rekor kırmıştı.

GE Yenilenebilir Enerji Bölümü başkan yardımcısı Victor Abate ise şimdiki hedeflerinin bu verimlilik oranını yükseltmek ve birkaç yıl içinde maliyetleri yarıya düşürmek olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte şirketin küresel düzeyde yoğun olarak rüzgar enerjisi alanında olmak üzere 27 GW’lık kurulu yenilenebilir enerji gücünde tedarikçi olarak payı bulunmakta. Toplam küresel elektrik üretiminde ise şirketin payı yüzde 25.