Gazprom: Mantıklı Olun Rüzgar Enerjisine Yatırımı Bırakın

Gazprom Başkan Yardımcısı Medvedev’e göre Avrupa ülkeleri yenilenebilir enerji yerine doğalgaz santrallerine yatırım yapmalı

11 Şubat 2010

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre Enerji Devi Gazprom’un başkan yardımcısı Alexander Medvedev İngiltere hükümetini doğalgaz yerine rüzgar enerjisine yatırım yaptığı için eleştirdi.

Medvedev rüzgar enerjisine yapılan büyük yatırımları mantıksızlık olarak nitelendirirken İngiltere gibi ülkelerin sera gazı salımı düşürmek için daha “pragmatik” yaklaşımlar geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

İngiltere’nin 2020’de enerjisinin üçte birini yenilenebilir enerjiden karşılama hedefinin mümkün olamayacağını iddia eden Medvedev İngiltere hükümetine kömür santrallerinin kapatılarak yerine yeni doğalgaz santrallerinin inşa edilmesi gerektiğini ifade etti. Bu yolun rüzgar santralleri inşa etmekten üç kat daha ucuza mal olacağını da sözlerine ekledi.

Hükümetlerin belirlediği iddialı yenilenebilir enerji hedeflerine karşın Amerika ve Avrupa’daki doğalgaz lobileri doğalgazın temiz bir fosil yakıt olduğunu ve yenilenebilir enerjiden çok daha ekonomik olduğunu iddia eden çeşitli kampanyalar yürütüyorlar.

Yenilenebilir enerjilerin halen fosil yakıtlara göre pahalı olmasına rağmen çeşitli açılardan taşıdıkları yüksek potansiyeller ve özellikle enerji arz güvenliğini sağlama açısından bu ülkelerde hükümetler yenilenebilir enerjileri desteklemeye devam ediyorlar.