Gaziantep’te Baraj Kazası!

Hancağız Barajında meydana gelen patlamada iki kişi enkaz altında

27 Mart 2012

Gaziantep’in Nizip ilçesinde yer alan, DSİ 20. Bölge Müdürlüğüne  bağlı Hancağız sulama barajının su pompalama ünitesinde patlama meydana geldi.

Baraj sulama sorumlusu Davut Akın ve DSİ görevlisi Ökkeş Güçlü’nün baraja bağlı sulama bölümünün ana vanasını açmak için tünele girdiği sırada, henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama gerçekleşti. Patlama sonucu enkaz altında kalan Davut Akın ve Ökkeş Güçlü’nün kurtarılması için jandarma, itfaiye ve sağlık ekiplerince çalışma başlatıldı.

Konu hakkında açıklama yapan DSİ 20. Bölge Müdürlüğü yetkilileri baraj gövdesi ile patlamanın yaşandığı tünel arasındaki uzaklığın 200 metreyi bulduğunu, tüneldeki patlamanın basıncıyla tarım alanlarına su veren boruda çatlaklar oluştuğunu ve bu çatlakların yarık hale dönüşme riski olduğunu ifade ettiler. Yetkililer baraj gövdesinde ise risk bulunmadığı bilgisini verdiler.

Karların erimesinden dolayı doluluğu en üst seviyede olan Hancağız Barajı’nda, sızıntı olan ana borunun yarılma tehlikesinden dolayı taşkın ihtimaline karşı baraj yakınlarında bulunan  köylerdeki tarlalarda çalışan çiftçiler jandarmanın uyarısıyla tarladan çıkarıldığı ve akarsu yatağı yakınlarındaki köylerin tahliyesine karar verildiği öğrenildi.