Garanti BBVA ve TURMEPA Marmara Denizi için işbirliği yaptı

Mavi Nefes Projesi ile deniz temizliği ve farkındalık çalışmaları yapılacak

22 Eylül 2021

Garanti BBVA ve DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj sorunu ile mücadele için işbirliği geliştirdiklerini duyurdular.

Ortak düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamalara göre iki kuruluş 3 yıl sürecek Mavi Nefes Projesi kapsamında iki deniz süpürgesi ile İstanbul Boğazı’na takılan katı atıkları toplayarak, deniz yüzeyinde oluşan kirliliğin giderilmesine katkı sağlayacak.

Proje kapsamında aynı zamanda Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilde farkındalık ve eğitim çalışmaları gerçekleştirilecek.

Toplantıda konuşan Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ denizlerdeki kirliliğin giderilmesi için hem için hem finansman sağlamak hem danışmanlık vermek istediklerini ifade ederken sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Garanti BBVA olarak, bu konuda çözüm üretmek için çalışmaya hazırız. Denizlerimizin temizliğinin yanı sıra, problemin giderilmesinde büyük etki yaratacak ileri biyolojik arıtma sistemleri altyapılarının kurulması için hem finansman sağlamak hem danışmanlık vermek için de buradayız. Proje finansman alanındaki bilgi ve tecrübemizi ülkemizin menfaatleri için kullanmayı kendimize görev ediniyor, ihtiyacı olan yerel yönetimlere bu konuda bilabedel danışmanlık vermek istiyoruz. Umarız ki bu projeyle, bu değerli iş birliğiyle Marmara Denizi’ndeki ekosistemin iyileşmesine katkı sağlarken, gelecek kuşaklara daha temiz denizler bırakmaya da destek oluruz.”

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu da şunları kaydetti;

“Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu’nda yer alan TURMEPA’nın ‘Mavi Nefes Projesi’ni Garanti BBVA ile birlikte hayata geçireceğiz. Garanti BBVA’ya geleceğimize nefes verecek bu projenin ortağı olduğu için çok teşekkür ederiz. Projeyle mavi bir gelecek, yeşil yarınlar için hem denizden hem de karadan mücadelemiz sürecek. Üç yılı kapsayacak bu projede iki deniz süpürgemizle İstanbul Boğazı’na takılan katı atıkları toplayacağız, deniz yüzeyinde oluşan kirliliğin giderilmesine katkı sağlayacağız. Eğitim bizim her zaman önceliğimiz. ‘Mavi Nefes Projesi’yle gerçekleştireceğimiz eğitimlerle üç yılda Marmara’yı çevreleyen 7 ilimize uzanmayı hedefliyoruz. Bu projeyle birlikte ilk defa Mavi Nefes Eğitim Otobüsümüz de yola çıkıyor. Bunun da mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.”