Garanti BBVA ve Solarçatı güneş enerjisi için iş birliği yaptı

Beş dakika içinde Bireysel Çatı Güneş Enerjisi Sistemi Kredisi alınabilecek

2 Şubat 2021

Garanti BBVA Bireysel Çatı Güneş Enerjisi Sistemi (GES) Kredi ürünü geliştirdiğini açıkladı.

Banka tarafından yapılan açıklamada çatı üstü güneş enerjisi kurulumları alanında faaliyet gösteren Solarçatı ile geliştirilen işbirliği ile bankanın hali hazırda sunduğu hızlı kredi ürünü alışveriş kredisini Bireysel Çatı GES sürecine uyarlandı.

Açıklamada bu şekilde çatı üstü güneş enerjisi yatımı yapmak isteyen kişilerin gerekli kaynağa kolaylıkla ulaşabileceği bildirildi.

Bununla birlikte Solarçatı bu ürünü kullanan Garanti BBVA müşterilerine özel %5’e varan indirimler uygulayarak, potansiyel güneş enerjisi yatırımcılarının yatırım maliyetlerinin azalmasını sağlayacak.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar açıklamadaki değerlendirmesinde banka olarak yenilenebilir enerji yatırımları için şimdiye kadar 5,2 milyar ABD Doları kaynak sağladıkları bilgisini verirken, yenilenebilir enerji sektörünü bireysel yatırımlarla yaygınlaştırabilecekleri için mutlu olduklarını kaydetti.

Solarçatı CEO’su Utku Korkmaz ise açıklamadaki değerlendirmesinde şunları kaydetti;

“Güneş enerjisinden elektrik üretim maliyetleri son 10 yılda yaklaşık 10 kat azaldığı için artık çok düşük ücretlerle GES kurulabiliyor. GES ile birlikte kurulacak solarbatarya sistemi elektrik kesintilerinden kurtulmaya imkân sağlıyor. Öte yandan elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla elektrik giderlerinin 3 kat artmasını öngörüyoruz. Isınmak için doğalgaza karşı önemli bir alternatif olan GES kurulumuyla elektriğin yanı sıra doğalgaz ve akaryakıt giderlerinden de tasarruf edilebilecek. Evine Çatı GES kurarak aylık 1.654 TL’den başlayan fiyatlarla elektrik faturası öder gibi taksitle sistemin sahibi olacak kullanıcılar, 25 yıl boyunca elektrik faturası ödemeyecek. Solarçatı olarak, güneş paneli kurulumunun yanı sıra, üretilen fazla elektriğin şebekeye satışı için gerekli tüm izinlerin alınmasını da sağlıyoruz.”

Solarçatı’nın internet sitesindeki bilgilere göre mesken elektrik tüketicilerini 3 kW ile 10 kW arasında değişen dört ayrı paket için kredi başvurusunda bulunabilecek.[1]

 


[1]  Solarçatı – Garanti Kampanyası