Garanti BBVA yüzde 71 emisyon azaltım hedefi koyacak

Banka Bilime Dayalı Hedef Girişimi kapsamında emisyon azaltım hedefi koyan ilk Türk şirketi olabilecek

18 Haziran 2020

Garanti BBVA Bilime Dayalı Hedef Girişimi kapsamında emisyonlarını 2020’de 2018’e göre %70 oranında azaltmayı hedeflediğini açıkladı.

Açıklamaya göre Garanti BBVA girişim kapsamında küresel sıcaklık artışlarını yüzyılın sonuna kadar 1,5 °C ile sınırlı kalması hedefi doğrultusunda karbon emisyonlarını 2025’e kadar %29, 2035’e kadar da %71 azaltım hedefi koymayı öngörüyor ve bu doğrultuda girişime sunmak için Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyon hedefleri üzerine çalışmaya başlamış durumda.

Bununla birlikte açıklamaya göre Garanti BBVA 2035 hedefine 2020’de ulaşmayı hedefliyor.

Banka bu hedefe kendi operasyonlarından kaynaklı Kapsam 1 ve sadece satın aldığı enerji/elektrikten kaynaklanan Kapsam 2 emisyonlarından gerçekleştireceği mutlak azaltım yolu ile ulaşmayı planlıyor.

2020’de 91 milyon kWh yeşil elektrik satın alacak

Garanti BBVA 2019 yılı entegre raporuna göre bankanın 2018 yılı Kapsam 1 emisyonları 12.933 TCO2E, Kapsam 2 emisyonları ise 54.300 TCO2E olarak gerçekleşmişti.

Raporda bankanın Zorlu Enerji ve Bereket Enerji’yle[1] geçtiğimiz yıl elektrik tüketimi için %100 Yenilenebilir Enerji Anlaşması gerçekleştirdiği, bu çalışmanın ilk aşaması olan 2020’de de bankanın 852 şubesi ve 55 binasında gerçekleşecek 91 milyon kilovat-saatlik elektrik tüketiminin tamamının yenilenebilir enerji kaynaklı sağlanacağı bilgileri de yer alıyor. Banka bu sayede 46.100 ton CO2 eşdeğeri emisyonunu engellemiş olacak.

Bankanın ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’nin hayata geçirdiği 2012 yılından bu yana faaliyetlerinden kaynaklanan karbon yoğunluğu ise %67 azalmış durumda.

Finans kuruluşları metodolojisi Eylül’de yayınlanacak

CDP, UN Global Compact, WRI ve WWF işbirliği ile geliştirilmiş olan Bilime Dayalı Hedef Girişimi, şirketlerin iklim bilimi ve Paris İklim Anlaşması’ndaki ilkeler doğrultusunda ölçülebilir ve şeffaf emisyon azaltım taahhüdü vermesini hedefliyor.

Girişimde bugün itibari ile 896 şirket bulunuyor.

Halihazırda bu şirketlerden 509’u emisyon azaltım taahhüdünde bulunmuş, 387’si ise emisyon azaltım hedefi belirlemiş durumda.

Girişim henüz finans kuruluşlarının hedef belirlemesine yönelik metodoloji yayınlamış değil ve metodolojinin Eylül ayında yayınlanması planlanıyor.

Girişimde Garanti Bankası ile birlikte Türkiye’den Vakıfbank, TSKB, Abdi İbrahim İlaç ve Kayseri Ulaşım A.Ş. üye olarak bulunuyor.

Açıklamada Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ’un şu değerlendirmede bulunduğu belirtildi;

Garanti BBVA olarak, sürdürülebilir finans ve gelecek için yaptığımız katkıları bir adım öteye taşıyarak, karbon emisyonlarımızı azaltmak üzere mutlak hedef koyduk. 1,5 derece hedefini tutturabilmek için Garanti BBVA olarak bizim payımıza düşen azaltım hedefini Bilime Dayalı Hedef İnisiyatifi’nin metodolojisine göre hesapladık. Hesaplarken 2018 yılını baz aldık. Buna göre 2035 yılında 2018’e kıyasla emisyonlarımızı %71 azaltmamız gerektiği ortaya çıktı. Ancak biliyorsunuz önümüzdeki 10 yıl iklim değişikliğini önlemek açısından çok kritik. Bu nedenle %71’lik azaltımı 2020 yılı sonunda büyük oranda gerçekleştirmiş olmayı hedefliyoruz. Başka bir deyişle 15 yılda bizden bekleneni biz bir yılda gerçekleştirmiş olmayı arzu ediyoruz. 15 yıldan uzun süredir sürdürülebilir finansman, iklim değişikliği ve etkileri konusunda hayata geçirdiğimiz yenilikçi uygulamalarla öncü ve lider konumumuzu koruyoruz. Bilime dayalı karbon azaltım hedefiyle de, 1,5 derece ile uyum çerçevesinde atılabilecek en ileri adımı atmaktan, ülkemizde bu konuda harekete geçen ilk şirket olmakta gurur ve mutluluk duyuyoruz.

 

 


[1] Portföyünün tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim santrallerinden oluşan Bereket Enerji Üretim A.Ş. 27 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Genel Kurul Kararı ile ünvanını Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş. olarak değiştirmişti.

Bununla birlikte portföyünde Yatağan ve Çatalağzı kömürlü termik santralleri de olan Bereket Enerji Grubu A.Ş. ise 16 Aralık 2019 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Genel Kurul Kararı ile ünvanını Aydem Holding A.Ş. olarak değiştirmişti.