Garanti BBVA 2021 için de yeşil enerji alım anlaşması imzaladı

Banka Kapsam-2 emisyonları için mutlak azaltım taahhüdü vermişti

2 Haziran 2021

2020 yılı elektrik tüketimini tamamen yenilenebilir enerji kaynaklı sağladığını belgeleyen Garanti BBVA 2021 yılı için de yeşil enerji alım anlaşması imzaladı.

Banka 2021 yılında gerçekleştireceği 40 milyon kilovat-saatlik elektrik tüketimi için I-REC sertifikası sağlamak üzere CK Enerji ile anlaşma imzaladı.

İki şirket tarafından yayınlanan ortak basın açıklamasında değerlendirmesi yer alan Garanti BBVA Yatırım Bankacılığı ve Finansman Direktörü Emre Hatem şu bilgileri verdi;

“2020’de altyapısı müsait Garanti BBVA şube ve binalarında tüketilen elektrik için %100 Yenilenebilir Enerji Anlaşması gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl, 809 Garanti BBVA şubesi ve 46 binamızda, 73 milyon kWh’lık elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerjiden karşıladık. Böylece yaklaşık 2,2 milyon ağacın azaltabileceği sera gazı miktarına denk gelen 34.790 ton CO2 eşdeğeri karbon emisyonu engellenmiş olduk. I-REC sertifikası ile elektriğimizin yenilenebilir kaynaklardan karşılandığını kanıtlamış olduk. Gezegenimizin geleceği için faaliyetlerimizden kaynaklanan mutlak karbon emisyonlarımızı %75 azalttık ve kalan emisyonlarımız için karbon kredisi satın alarak karbon nötr banka olduk. Yenilikçi ve öncü çalışmalarımızla gezegenimizi korumaya devam edeceğiz.”

Garanti BBVA geçtiğimiz yılın haziran ayında Bilime Dayalı Hedefler İnsiyatifi (Science Based Targets-SBTi) çerçevesinde, karbon emisyonlarını 2025’e kadar %29, 2035’e kadar da %71 azaltma hedefi koyduğunu açıklamıştı.

Banka bu hedef doğrultusunda kendi operasyonlarından kaynaklı Kapsam 1 ve satın aldığı enerji/elektrikten kaynaklanan Kapsam 2 emisyonlarında mutlak azaltım yapacağını açıklamıştı.

RECs International tarafından geliştirilen I-REC sistemi ile yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi belgelenebiliyor ve bu santrallerde üretilen her 1 Megavat-saat üretim için bir sertifika oluşturuluyor. Elektrik tüketicileri de bu sertifikaları satın alarak, kullandıkları elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu kanıtlayabiliyor.

I-REC sisteminde Mayıs ayı sonu itibari ile Türkiye’den toplam kurulu güçleri 3.109,487 MW olan 94 elektrik üretim santrali bulunuyor.