Garanti Bankası ”Nadir Elementler” Fonu Sunuyor

Garanti Bankası tarafından sunulan yeni fon nadir elementler alanında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmaya imkan sağlıyor.

18 Ekim 2011

Garanti Masters Özel Bankacılık’ın Türkiye’de ilk defa BNP Paribas Global Nadir Elementler endeksine dayalı ”Nadir Elementler Fonu” arzına başladığı duyuruldu.

Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamada fonun Garanti Bankası’nın Koruma Amaçlı Şemsiye Fonu’na bağlı Özel Bankacılık B Tipi 0 Anapara Koruma Amaçlı 29. Alt Fonu olduğu belirtildi.

Ana para korumalı olan fon; modern teknoloji ve endüstride sıkça kullanılan nadir elementler (örn. lanthanum, ytterbium, neodymium) ve stratejik metaller (örn. cadmium, titanium) alanında faaliyet gösteren şirketlerin olası değer artışından faydalanma imkanı sağlıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Garanti Masters Özel Bankacılık Birim Müdürü Demet Apak Şermet, “Üretiminde nadir elementlerin kritik önem taşıdığı temiz enerji sektörü, (elektrikli otomobiller, rüzgar tribünleri gibi çevre dostu teknolojiler) ve günlük hayatta sık kullanılan iPod, iPad, laptop ve cep telefonu gibi yüksek teknoloji ürünlerinin önemi hızla artıyor. Artışla beraber, mevcut nadir element kaynaklarının, önümüzdeki dönemlerde gelecek talebi karşılamakta yetersiz kalma beklentisini yükseltiyor.

Üretimin Çin’in tekelinde olması diğer ülkeleri rahatsız eden bir konu; Amerika, Kanada ve Moğolistan yeni maden ocakları bulmak veya eski maden ocaklarını aktifleştirmek için uğraşıyor ancak bundan verim almalarının yıllar sürebileceği belirtiliyor. Garanti Masters Özel Bankacılık; yüksek talep beklentisi ve büyük oranda Çin’in kontrolünde bulunan sınırlı arzın yarattığı ortamın, sektördeki şirketlerin performansını olumlu etkileyeceğini göz önünde bulundurarak, yeni fonunu hazırladı. Böylece müşterilerimiz önümüzdeki dönemde büyüme beklentisi olumlu olan bu şirketlerden oluşan endeksin performansına yatırım yapma olanağı bulacak.” dedi.

BNP Paribas Global Nadir Elementler Endeksi 7 ülkede (Amerika, Kanada, Avustralya, Çin, Japonya, İrlanda ve Lüksemburg) faaliyet gösteren 19 şirketi kapsıyor. Endeks kapsamındaki ağırlıklarına göre en büyük 10 şirket: Rare Element Resources (Kanada), China Rare Earth Hdg. (Çin), Lynas (Avustralya), China Molybdenum “H” (Çin), Titanium Metals (ABD), Molycorp (ABD), Toho Titanium (Japonya), Iluka Resources (Avustralya), Thompson Creek Metals (Kanada), RTI Intl. Metals (ABD).