Garanti Bankası Bilgin Enerji’ye Kredi Sağladı

Garanti Bankası, Soma Rüzgar Santralı projesine, 90 milyon avro tutarında proje finansman kredisi sağladı.

22 Ağustos 2009

Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, santral, Bilgin Enerji Grubu’na dahil Bilgin Rüzgar Santralı Enerji Üretimi A.Ş tarafından kurulacak. Yılda yaklaşık 316 milyon kwh elektrik üretecek santralın, 2010’un ikinci yarısında tam kapasiteyle üretime geçmesi bekleniyor.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, konuya ilişkin değerlendirmede, Kyoto Protokolü’ne katılımın ardından, Türkiye’de karbon emisyonunu azaltma amaçlı projelerin çok daha fazla önem kazanacağına işaret etti.

Soma Rüzgar Santralı’nın da bu anlamda Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine önemli katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Özen, şunları kaydetti:”Garanti, çevreye duyarlı yaklaşımını her fırsatta ön planda tutarak, çevre dostu rüzgâr enerjisi projelerine bugüne kadar önemli miktarda finansman desteği sağladı. Enerji konusundaki bilgi birikimimizle bu alandaki liderliğimizi sürekli pekiştiriyoruz. Türkiye’de, temiz enerji projeleri de dahil, hemen hemen tüm büyük projelerin finansmanında yine Garanti var. Sektöre, ülkemize ve çevreye katkı sağlayacak tüm projeleri desteklemeye devam edeceğiz.”

Bilgin Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vehbi Bilgin ise Bilgin Enerji Grubu olarak, hidrolik santrallerin yanında Rüzgar Enerji Santralleri üzerinde 1997’den beri çalıştıklarını hatırlattı.

Serbest piyasa koşullarında kurdukları 30 MW’lık Bandırma Rüzgar Santralının, 2006 yılında işletmeye alınmasıyla sektörde bir ilki gerçekleştirdiklerini, bu çalışmaları, 30 MW’lık Çeşme Alaçatı RES, 90 MW’lık Bergama RES’lerin kurulumuyla devam ettiklerini belirten Bilgin, şöyle devam etti: ”İmzaladığımız sözleşmeyle yine 90 MW’lık ve 114 milyon avroluk Soma RES projemizin yapımına da Garanti Bankası’ndan 90 milyon avro finans sağlayarak başlayacağız. Lisansı alınmış, Çeşme’deki 50 MW’lık Zeytineli RES projemiz de bütün proje arazi çalışmaları tamamlanarak türbin ön bağlantısı yapılmıştır. Bu yıl sonuna kadar bu projemize de başlayacağız. İşletmeye alınmış ve inşa halindeki bu rüzgar enerji santrallerinin tamamını önümüzdeki 10 ay içinde tamamlamayı hedefliyoruz. 2010 yılının ilk yarısında Bilgin Enerji Grubu’nun rüzgara dayalı proje gücü 310 MW, üretimi ise 1,10 milyar KWH’yı bulacaktır. Ülkemiz toplam üretiminin, 200 milyar KWH olduğu göz önüne alındığında, bunun yüzde yarımın üzerinde bir katkı olduğu görülmektedir.” (AA)