Gamesa Çin’de 600 MW’lık Anlaşma İmzaladı

İspanyol rüzgar türbini üreticisi iki ayrı şirket için 600 MW’lık türbin üretecek.

17 Şubat 2011

Çin haber ajansı Xinhua İspanyol rüzgar türbini tedarikçisi Gamesa’nın Çinli Guangdong ve Huadian şirketleri ile 600 MW’lık rüzgar türbini tedariki için anlaşma imzaladığını bildirildi.

Çin’de hali hazırda 4 adet rüzgar türbini üretimi fabrikası bulunan bunun yanında iki ayrı fabrikasının da inşa sürecinde olduğu Gamesa bu türbinleri yine Çin’deki fabrikalarında üreterek 5 yıl içinde sunacak.

Gamesa bu yeni anlaşma ve şimdiye kadar ülkede satışını gerçekleştirdiği türbinler ile Çin’de toplam 2.726 MW’lık kurulu güce ulaşacak.

Gamesa CEO’su Jorge Calvet anlaşma sebebi ile yaptığı açıklamada Çin’de pazar paylarının yüzde 30 olduğunu söylerken, Çin’li firmalar ile yaptıkları işbirlikleri sayesinde türbin üretiminde Çin’deki en güçlü oyuncu olmak istediklerini söyledi. Calvet bununla birlikte Gamesa’nın bu liderlik pozisyonu için asla kaliteden ödün vermeyeceğinin de altını çizdi.

Jorge Colvet Gamesa’nın 4.5 MW’lık kurulu güce sahip olacak ilk karasal rüzgar türbinini bu yıl Çin’de devreye almayı planladığını bunun yanında rüzgar enerjisinde watt başına üretim maliyetlerini 3 yılda % 15, 5 yılda ise % 30 oranında düşürmeyi hedeflediklerini kaydetti.