Gamesa 18 MW’lık türbin siparişi aldı

İspanyol üretici Ovares RES projesinin türbinlerini tedarik edecek

11 Ekim 2014

İspanyol rüzgâr türbini üreticisi Gamesa, Ovares rüzgâr enerjisi santrali için türbin siparişi aldığını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, Kar-Demir Haddecilik tarafından hayata geçirilecek projenin Gamesa tarafından sağlanacak 2 MW kurulu güce sahip 9 adet G97 türbininden oluşacağı bildirildi.

Açıklamaya göre projede kullanılacak türbinler 2015’in başında tedarik edilecek iken santralin 2015’in ikinci çeyreğinde devreye alınması planlanıyor. Gamesa projede kullanılacak türbinlerin kulelerini ise yerli üretim olarak tedarik edecek. İspanyol üretici aynı zamanda santrale iki yol boyunca bakım ve onarım hizmeti de sağlayacak.

İzmir ve Aydın illeri sınırları içinde yer alan proje için 2 Haziran 2014 tarihinde acele kamulaştırma kararı alınmıştı.

Proje Kâr-Demir Haddecilik şirketinin ikinci rüzgâr enerjisi yatırımı olacak. Şirket 2012 yılında 12,5 MW kurulu güce Bozyaka RES projesini devreye almıştı.

Türkiye’de 2010 yılından beri faaliyet gösteren Gamesa 2013 yılında küresel rüzgâr türbini pazarında yüzde 4,6’lık payı ile 7. sırada yer almıştı. Türkiye’de devrede olan Gamesa türbinlerinin toplam kurulu gücü ise halihazırda 94 MW düzeyinde bulunuyor.