GAMA ve GE Ortaklığı Rüzgarda İlk Projeye Başlıyor

Gama Enerji’nin iki rüzgar santrali için TSKB’den 44 milyon avro kredi sağladığı açıklandı

3 Mayıs 2010

GAMA Holding A.Ş. ile Amerikalı General Electric şirketinin yan kollarından olan GE Energy Financial Services şirketinin yüzde 50 ortaklıkları bulunan GAMA Enerji A.Ş. Türkiye’deki ilk rüzgar enerjisi yatırımına başladı.
GAMA Enerji A.Ş.’ye ait olan Garet Enerji Üretim A.Ş.’nin gerçekleştireceği İzmir ve Çanakkale’deki projeler toplam 32.5 megavat kurulu gücünde olacak ve 54 milyon avroya mal olacak. Projelerin finansmanı için ise TSKB’den 44 milyon avroluk 2 yılı ödemesiz 11 yıl vadeli kredi kullanılacak.

Projeler için TSKB’den sağlanan 44 milyon avroluk kredinin imza töreninde konuşan GAMA Enerji A.Ş. Genel Müdürü M. Arif Özozan Gama’nın halihazırda 2.300 megavatlık operasyonel portföyü bulunduğunu ve bunu 4.000 megavata çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

GAMA Enerji ve GE’den ortak yapılan basın açıklamasında ise Çanakkale Ezine’de kurulacak Sares Rüzgar Enerjisi santrali’nin 9 türbinden oluşacağı ve 22.5 megavatlık kurulu güce sahip olacağı, İzmir Aliağa’da kurulacak Karadağ rüzgar enerjisi santralinin ise 4 türbinden oluşacağı ve 10 MW kurulu güce sahip olacağı ifade edildi. Her iki projede de GE tarafından üretilen 2.5 MW kurulu gücündeki rüzgar türbinleri kullanılacak ve türbinlerin bakım ile onarımından GE sorumlu olacak.

Sares rüzgar enerjisi santralinin inşa çalışmaları gelecek hafta başlayarak yıl sonunda enerji üretmeye başlanılabilecek. Karadağ rüzgar enerjisi santrali ise 2011’İn ilk çeyreğinde üretime geçebilecek.

Yapılacak bu yatırımlar sayesinde Türkiye’deki 59.000 evin elektrik ihtiyacı rüzgar enerjisinden sağlanabilecek ve yılda 80.000 tondan fazla sera gazı salımı engellenebilecek.