Galata Wind’in halka arz büyüklüğü 811 milyon TL’yi aştı

Halka arzda yabancı yatırımcı oranı %24,4 oldu

20 Nisan 2021

Türkiye’nin ilk yeşil halka arzını gerçekleştiren yenilenebilir enerji yatırımcısı Galata Wind Enerji A.Ş.’nin halka arz büyüklüğü 811.018.951 TL olarak gerçekleşti.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 15-16 Nisan 2021 tarihleri arasında, şirketin 133.697.870 TL nominal değerli payları için gerçekleşen ve pay fiyatının 5,06 TL olarak belirlendiği halka arz işleminde yurt içi kurumsal yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 12,6 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 8,5 katı, yurt içi bireysel yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 4,3 katı ve şirket çalışanlarına ayrılan tahsisat tutarının 1,4 katı talep geldi.

Gelen talebin ardından satışa sunulan payların yüzde 20’sine denk gelen ek satışa konu 26.739.570,00 TL nominal değerli paylarının da satışıyla toplam 160.437.440 TL nominal değerli pay satışı gerçekleşti.

Nihai sonuçlara göre 160.437.440 TL nominal değerli payların satışı sonucunda da halka arz büyüklüğü 811.018.951 TL oldu.

Gerçekleşen dağıtım sonucunda talepte bulunan 16 Yurtdışı Kurumsal Yatırımcı’ya ek satış dahil toplamda 39.146.736,00 TL nominal değerli 198.082.484,16 TL tutarında ve nihai halka arz büyüklüğünün yüzde 24,4’üne denk pay satıldı.

Goldman Sachs yüzde 5,05; Norges Bank Investment Management da yüzde 6,01 pay ile şirketten en fazla pay satın alan iki yabancı yatırımcı oldu.

Şirketin açıklamasında değerlendirmesi yer alan Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş şunları söyledi;

“Galata Wind Enerji’nin halka arzının, ülkemizdeki enerji dönüşümü sürecine olumlu katkıda bulunacağına inanıyorum. Doğan Grubu olarak, değerlerimizden ve 61 yıllık köklerimizden güç alarak BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının yaratacağı yenilikçi ve değer odaklı iş fırsatlarını değerlendirerek tüm yatırımlarımızda pozitif etkiye odaklanıyoruz. Olası negatif çevresel ve sosyal etkimizi azaltıyor, toplum ve dünya için değer yaratan bir organizasyon olarak yeni yatırımlara da bu bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Tamamen yeşil ve yenilenebilir enerji kaynaklı Galata Wind Enerji şirketimizin halka arzı sürecini yöneten başta Garanti BBVA Yatırım olmak üzere, tüm konsorsiyum üyelerine ve destek veren tüm iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum.”

Açıklamada Galata Wind Enerji A.Ş. CEO’su Burak Kuyan‘ın da şu değerlendirmesi paylaşıldı;

“Dünyadaki ve Türkiye’deki enerji dönüşümünün ve genel anlamda sürdürülebilirliğin bir ortağı olarak, sonsuz kaynaklarla yenilenebilir enerji üreterek ülkemizin dışa bağımlılığının azaltılmasına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın 2019-2023 dönemi için ‘Daha Fazla Yerli Daha Fazla Yenilenebilir’ mottosuyla belirlediği stratejisine de katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

Garanti BBVA Yatırım Genel Müdürü Utku Ergüder de şunları kaydetti;

“Türkiye’nin ilk yeşil halka arzı olan Galata Wind Enerji’nin halka arzına liderlik ettiğimiz için Garanti BBVA Yatırım olarak gururluyuz. Bu süreçte, uzun bir sürenin ardından ilk kez tüm halka arz büyüklüğüne yakın bir yabancı talebiyle karşılaştık. Bununla beraber bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yaparak daha fazla yatırımcıya ulaşmayı ve kurumsal yatırımcılara tahsisat ayırarak onların da bu halka arza katılmalarına olanak sağlayabildiğimiz için mutluyuz. Önümüzdeki dönemde de tıpkı bu arzda olduğu gibi sürdürülebilir projelerde yer almayı ve yine öncü olacağımız yapılarla paydaşlarımız için değer yaratmayı hedefliyoruz.”