Galata Wind halka arza hazırlanıyor

Şirket 15-16 Nisan tarihlerinde talep toplayacak

15 Nisan 2021

Elektrik üretim portföyünün tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olan Doğan Holding şirketlerinden Galata Wind Enerji A.Ş.’nin halka arzı için 15-16 Nisan 2021 günlerinde talep toplanacak.

Şirket tarafından verilen bilgilere göre halka arzda Galata Wind Enerji A.Ş.’ye ait payların yüzde 25’i arz edilecek, ek satış satış hakkının kullanılması durumunda ise halka arz oranı yüzde 30’a çıkacak.

Pay başına fiyatın 5,06 TL olarak belirlendiği halka arza Garanti BBVA Yatırım liderliğinde 30 üyeden oluşan bir konsorsiyum aracılık edecek.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Galata Wind Enerji CEO’su Burak Kuyan Galata Wind’in yıllık 775 Gigavat-saatlik elektrik üretimi ile yılda yaklaşık 400 bin ton karbondioksit emisyonunun önüne geçebildiğine dikkat çekerken şunları kaydetti;

Doğan Holding’in iştiraki olan Galata Wind Enerji A.Ş.’nin sürdürülebilir ve çevre dostu elektrik üretim portföyü, öngörülebilir nakit akış ve maliyetleri, operasyonel verimliliği, güçlü sermaye yapısı, büyüme potansiyeli ve Türkiye elektrik sektöründeki elverişli unsurların yatırımcılar açısından önemli kriterler olduğunu düşünüyoruz.

Düşük borçluluğumuz, güçlü sermaye yapımızla halka arzımızın başta ESG odaklı sorumlu yatırımcılar olmak üzere büyük ilgi göreceğine inanıyoruz. Galata Wind Enerji A.Ş., halka açık enerji şirketleri arasında, 2020 yılında %34,92 olarak gerçekleşen Net Borç/Toplam Aktif oranı ile en düşük borçluluklardan birine sahip bir şirket olacak.

Şirketimizin genel kredi sözleşmeleri kapsamında bankalar nezdinde 1,27 milyar TL’lik kredi limiti bulunuyor. Borçluluk konusunu çok ciddi yönetiyoruz, 2020 yılında 10 milyon, 2021 yılında da 100 milyon TL temettü ödedik. Şirketimizin yatırımlarla ve teknolojik iyileştirmelerle artan performansının temettü dağıtımını da destekleyen bir unsur olduğunu vurgulamak isterim.

Halka arz ile birlikte daha şeffaf bir yapı ile kurumsal yapımızı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu dönüşüme daha fazla paydaşı ortak edebilmek amacı ile “Türkiye’nin ilk yeşil halka arzını” gerçekleştirebilecek olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Kuyan halka Galata Wind’in arz sürecinin başında ÇSY-ESG (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) değerlemesi sonucunda “Güçlü / Robust” kategorisinde de yer aldığını ve yenilenebilir kaynaklar dışında fosil kaynaklara hiçbir zaman yatırım yapmayacağını, operasyonel karbon emisyonlarını (Kapsam 1) 2025 yılı sonuna kadar sıfırlayacağını, karbon salımı azaltımlarını Gold Standard ve VCS (Verified Carbon Standard) süreleri sonuna kadar doğrulatıp karbon kredilerini onaylatmayı, merkez yönetici kadrolarındaki kadın oranını 2 yıl içinde %30’un üzerine çekeceğini ve yönetim kurulunda en az 1 kadın üye bulunduracağını konularında da uluslararası düzeyde taahhüt verdiğini belirtti.

“Türkiye’deki ilk “yeşil IPO” olacak”

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin de Galata Wind halka arzının Türkiye’deki ilk “yeşil IPO” olarak, küresel yatırımcıların sürdürülebilirlik ekseninde gelişen beklentilerini karşılamayı amaçlayan, Türkiye’de gelecek yıllarda onlarca ve hatta yüzlerce örneği olmasını umdukları çevre dostu IPO süreçlerinin öncüsü olarak değerlendirdiklerini söylerken, şirketin halka arz için hazırladığı izahnameye çevresel ve sosyal taahhütler ekleyerek sektöre muazzam bir örnek teşkil ettiğine de vurgu yaptı.

Garanti BBVA Yatırım Genel Müdürü Utku Ergüder de halka arzda bir ilki gerçekleştireceklerini ve halka arzın hem geniş bir tabana yayılmasını hem de hisse senetlerini daha uzun süre elde tutan kurumsal yatırımcıların halka arza katılımını sağlama amacı ile konsorsiyum aracılığı ile talep toplayıp bireysel yatırımcılara dağıtımı eşit dağıtım yoluyla yapacaklarını söyledi.

Galata Wind Enerji’nin halka arzına yurt dışından da ilgi olduğu bilgisini veren Ergüder, pazarlama faaliyetleri kapsamında aldıkları geri dönüşlerle artan farkındalığı ve sürdürülebilir yatırımlara olan ilgiyi test etme fırsatları olduklarını sözlerine ekledi.