G-20 toplantısı uzlaşma sağlanamadan tamamlandı

Çevre ve İklim Bakanları toplantısında emisyon azaltımı konusunda uzlaşma sağlanamadı

2 Ağustos 2023

G-20 Çevre ve İklim Bakanları Toplantısı, iklim değişikliği ile küresel mücadele açısından önemli başlıklarda uzlaşma sağlanamadan tamamlandı.

26-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında Hindistan’ın ev sahipliğinde ülkenin Chennai kentinde düzenlenen toplantının sonuç bildirgesine göre G-20 ülkelerinin temsilcileri karbon emisyonu azaltım hedefi, yenilenebilir enerji kullanımının hızlandırılması gibi konularda somut ilerleme sağlanamadı.[1]

Toplantıdaki görüşmelerde gelişmiş ülkeler karbon emisyonlarının zirve yapacağı tarih olarak 2025 yılının belirlenmesi, 2035 yılı için de emisyonların 2019 yılı seviyesine indirilme hedefini getirilmesini isterken, bu karar Rusya, Suudi Arabistan ve Hindistan gibi ülkelerin muhalefeti nedeni ile bu karar alınamadı.

Aynı zamanda kömür kaynaklı elektrik üretiminin kademeli olarak sonlandırılması, gelişmiş ülkelere finansal destek sağlanması gibi konularda da uzlaşma sağlanamadı.

Bu konuların Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde 9-10 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek G-20 liderler zirvesinde tekrar gündeme gelmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Hindistan’daki zirvede Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Fatma Varank başkanlığındaki heyet ile temsil edildi.

Küresel gayri safi hasılanın %85’ini üreten G-20 ülkeleri aynı zamanda küresel emisyonların %80’inden sorumlu.

 


[1] G20 Environment and Climate Ministers’ Meeting- Outcome Document and Chair’s Summary