Futbol kulüpleri güneş enerjisi yatırımı için işbirliği yapacak

Kulüpler yüksek enerji maliyetlerini karşılamak için ortak yatırım yapmaya hazırlanıyor

21 Kasım 2022

Finansal sorun yaşayan futbol kulüplerinin enerji maliyetlerinin getirdiği yüküm aşmak için güneş enerjisi yatırımı yapmayı planladığı bildirildi.

Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi’nden Hakan Güldağ’ın haberine göre Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi birçok kulubün olumlu baktığı proje kapsamında Aksaray veya Niğde civarında toplam kurulu gücü 50 MW olacak bir yatırımın planlandığını kaydetti. [1]

Mehmet Büyükekşi futbol kulüplerinin yüksek elektrik faturaları yüzünden maç öncesi elektrik kesilmesi gibi olumsuzluklar yaşadığını bilgisini verirken şunları söyledi;

Bu sorunları aşmak için bir hedef belirledik. Bütün kulüplerimize bir yazı çıkardık. Güneş enerjisi santrali (GES) kuracağız. Her kulübün ihtiyacı kadar. Şu anda epey bir kulüp cevap verdi. 50 MW büyüklüğünde bir yatırım yapacağız. Hazine’den tarım arazisi olmayan arsa alacağız. Aksaray veya Niğde civarında 600-700 dönüm arazide kurulmasını planlıyoruz.

Hedefimiz kulüplerin cebinden hiç para çıkmadan, kalıcı bir gelir elde etmelerine destek olmak. Her kulüp kendi ismine ihaleye çıkıp alan şirketle yatırımı yapacak. Şu anda sürenin kaç yıl olacağı, ve ne kadar ödeneceği belirlenmedi. Mesela 100 lira ödenecekse, ilk etapta yüzde 40’ını mı, 50’sini mi ödeyecek, hepsi konuşulacak. O süre sonunda da, kulüp hiç bir para ödemeden enerji santrali kulübümüze devredilecek.

Yeni çıkan yönetmeliğe göre, her şirket veya kurum, lisans almadan tükettiği kadar kendi elektriğini üretebiliyor. Türkiye’nin neresinde üretseniz sisteme verip, faaliyet gösterdiğiniz şehirden alabiliyorsunuz. Ancak, bunu kulüplerin tek tek yapacak ne bilgisi ne elemanı var. İşletme süresi içinde, daha az elektrik parası ödeyecek şekilde kulüplerimize kalıcı bir gelir sağlanması hedefleniyor.

 


[1] TFF, kulüplerin borçlarını ödeyebilmesi için GES kuracak