Fukuşima’dan sızıntı devam ediyor

Kapatılan Fukuşima Nükleer Enerji Santrali’nden yeraltı sularına radyoaktif madde sızıntısı gerçekleştiği bildirildi

23 Temmuz 2013

2011’deki meydana gelen 9 şiddetindeki deprem ve ardından gerçekleşen tsunami nedeni ile ağır hasar gören Fukuşima nükleer enerji santralinden yeraltı sularına karışan radyoaktif maddenin, denize karıştığının tespit edildiği bildirildi.

Açıklama santralin işletmecisi Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO) Genel Müdürü Masayuki Ono tarafından, ülkenin ulusal televizyon kanalı NHK’da canlı yayınlanan bir basın açıklaması ile yapıldı.

Açıklamada santral çevresindeki yer altı sularından alınan örneklerin ay başında alınanlara göre 100 katın üzerinde kanserojen Cesium-134 maddesi içerdiği belirtilirken, değerlerdeki yükselmenin nedeninin ise tam olarak belirlenemediği kaydedildi. Bir başka TEPCO yetkilisi ise yaşananlardan dolayı başta Fukuşimalılar olmak üzere, endişe eden kişilerden özür diledi.

TEPCO Genel Müdürü radyoaktif madde bulaşmış suyun denize ulaştığını fakat kirlenmenin deniz kirliliğinde belirgin bir etki yaratmayacağını iddia ederken, denizin radyoaktif seviyesinde ise herhangi bir yükselmenin tespit edilmediğini kaydetti.

Fukuşima felaketinin ardından bölgede balıkçılık yasaklanırken, yerel yönetim bölgede üretilen et, süt ve sebzelerin satışına yasak getirmişti.