Fransız nükleer devi 30 GW’lık güneş elektriği yatırımı yapacak

Şirket yatırımları 2020-2035 yılları arasında gerçekleştirecek

11 Aralık 2017

Fransız kamu enerji şirketi EDF 2020-2035 yılları arasında Fransa’da 30 GW’lık güneş elektriği yatırımını devreye almayı hedeflediğini açıkladı.

Şirket tarafından bugün, 12 Aralık’ta gerçekleşecek Paris İklim Zirvesi’nin hemen öncesinde yapılan açıklamada bu hedef için 25 milyar avroluk yatırım öngörüldüğü bildirildi.

EDF, yenilenebilir enerji kolu EDF Energies Nouvelle aracılığı ile gerçekleştireceği yatırımlar için şimdiden sanayi şirketleri ile görüşmelere ve yatırımların gerçekleştirileceği sahaları belirleme çalışmalarına başlanmış durumda.

Fransız şirket saha belirleme konusunda yerel idareler ile görüşmeler dışında, endüstriyel atık alanları ve kapanmış nükleer enerji santral sahaları gibi seçenekleri de araştıracak.

Barajlı hidroelektrik santral göllerinin yüzeylerinde yüzer güneş enerjisi santralleri geliştirmek de şirketin araştırdığı alanlardan olacak.

Fransa Ekolojik ve Sosyal Dönüşüm Bakanı Nicolas Hulot geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada Fransa’nın nükleer enerjiden çıkma hedefinde EDF’nin de üzerine düşeni yapması ve şirketin yapısını dönüştürmesi gerektiğini söylemişti.

Fransa’daki tüm nükleer enerji santrallerini yöneten EDF 2015 sonu itibari ile toplam kurulu güçleri 63,2 GW olan 58 nükleer reaktöre sahip bulunuyordu.

Şirket 19 santraldeki bu reaktörler ile 2015’te Fransa’nın 568 Teravat-saatlik toplam elektrik üretiminin 437 TWh’lik bölümünü üretmişti.

Bununla birlikte güneş enerjisi EDF’nin yeni yatırım yaptığı bir alan olmayacak.

Şirket halihazırda ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Kanada, Meksika, Mısır, Suudi Arabistan, Şili gibi ülkelerde projeler geliştirmiş durumda iken, geçtiğimiz Nisan ayında Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen güneş enerjisi ihalesinde şimdiye kadarki en düşük fiyatı teklif etmişti.