Fransa’nın rüzgar enerjisi gücü 10 GW’a yaklaştı

Fransa Rüzgar Enerjisi Birliği 2015’te 1,2 GW’lık artış öngörüyor

21 Temmuz 2015

Fransa’nın rüzgar enerjisinde 10 GW’lık kurulu güce yaklaştığı bildirildi.

Fransa Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre ülkedeki rüzgar enerjisi santrallerinin gücü 2015’in ilk altı ayında 523 MW’lık artış göstererek, 9.713 MW seviyesine ulaştı.  Birlik aynı açıklamada 2015’in tamamı için ise 1.200 GW’lık güç artışı öngörüsünde bulundu.

Birliğin açıklamasına göre bu dönemde Fransa’da devreye giren türbinlerin yüzde 28’i Nordex markasına sahip olur iken, Nordex’i yüzde 26 ile Vestas, yüzde 18 ile Enercon ve yüzde 6’lık paylar ile GE ve Siemens takip etti.

Birliğin açıklamasında Fransa’nın karasal rüzgar enerjisinde İngiltere’den sonra Avrupa’nın en fazla potansiyele sahip ülkesi olduğuna vurgu yapılırken, ülkenin bu potansiyelini yeterince kullanılamadığı savunuldu. Birliğe göre bu duruma bürokratik sorunlar, enerji dönüşümüne yönelik yasal belirsizlikler, uzun vadeli hedef eksiklikleri ve rüzgar enerjisi santrallerinin askeri radar sistemleri ile uyumu konusundaki uygulamalar neden olmakta.

Deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımlarının çok büyük potansiyele sahip olduğuna da dikkat çekilen açıklamada Almanya’nın 2030 yılı için 15 GW, İngiltere’nin 40 GW’lık hedefi bulunurken Fransa’nın yalnızca 6 GW’lık hedefi bulunduğunu bunun ise şimdiye kadar yalnızca 3 GW’lık bölümü için yatırım izni sağlandığının altı çizildi.

Fransa Rüzgar Enerjisi Birliği Fransa’nın 2030 için 40 GW’lık karasal, 15 GW’lık da deniz üstü rüzgar enerjisi gücü hedefi belirlemesi öneriyor.