Fransa yenilenebilir için nükleer reaktörlerini kapatacak

Ülkedeki 58 reaktörden 17’si 2025’e kadar kapanabilir

10 Temmuz 2017

Fransa’nın 2025 yılına kadar 17 nükleer reaktörü kapatabileceği açıkladı.

Fransa Ekolojik ve Sosyal Dönüşüm Bakanı Nicolas Hulot tarafından RTL radyosuna yapılan açıklamada kapatmaların ülkedeki yenilenebilir enerji alanındaki elektrik üretimi artırma hedefi kapsamında uygulanacak.

Hulot açıklamasında Fransa’nın enerji dönüşümü alanındaki hedeflerine ulaşabilmek için elektrik tüketimini düşürürken, elektrik üretim kaynaklarını çeşitlendirmek zorunda olduğunu söylerken, bunun için belli sayıda nükleer reaktörün kapatılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Fransız Bakan kapatılacak reaktör rakamının 17 olabileceğini söylerken, her reaktörün farklı ekonomik, sosyal ve güvenlik duruma sahip olduğunu ve her kapatmanın farklı şekilde planlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Fransa’da 17 Ağustos 2015’te yürürlüğe giren ‘’Yeşil Büyüme için Enerji Dönüşümü’’ yasası ile 2030 yılı için nihai enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payının yüzde 32’ye, elektrik üretiminde ise yüzde 40’a çıkması, nükleer enerjinin elektrik üretimindeki payının da yüzde 50’ye gerilemesi hedefi belirlenmişti.

Fransa’da halihazırda toplam kurulu güçleri 63,2 GW olan 58 nükleer reaktör bulunuyor. Tamamı kamu şirketi EdF (Electricite de France) tarafından işletilen bu santrallerin ülkenin elektrik üretimindeki payı yüzde 75 düzeyinde bulunuyor.