Fransa yeni petrol ve gaz arama faaliyetlerine izin vermeyecek

Açıklama ülkenin Ekolojik ve Sosyal Dönüşüm Bakanı Nicolas Hulot tarafından yapıldı

26 Haziran 2017

Fransa’da göreve gelen yeni hükümetin petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri için yeni izinleri durduracağı bildirildi.

Fransa Ekolojik ve Sosyal Dönüşüm Bakanı Nicolas Hulot katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada bu karara yönelik yasanın bu sonbaharda çıkarılacağını söyledi.

Hulot açıklamasında bu kararın aynı zamanda Fransa Guyanası özellikle olmak üzere Fransa’nın deniz ötesindeki toprakları için de geçerli olmasını istediğinin altını çizdi.

Fransa hükümetinin kararı ülkede hali hazırda 4 bin kilometre-karelik alanda devam eden 64 petrol ve doğal gaz arama faaliyetine engel olmayacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da seçim kampanyası döneminde yaptığı açıklamalarda Fransa’da doğal gaz ve kaya gazı arama faaliyetlerine karşı olduğunu söylemişti.

Nükleer gücün de azaltılması planlanıyor

Bununla birlikte Nicolas Hulot göreve gelen yeni hükümetin Fransa’nın nükleer enerji politikasının da önemli değişiklikler yapmayı planladığını açıklamıştı.

12 Haziran 2017 tarihinde G7 zirvesi sırasında düzenlenen bir basın toplantısında yaptığı bir açıklamada Fransa’nın elektrik üretimindeki payında hali hazırda yüzde 75 düzeyinde olan nükleer enerjinin payını yüzde 50’ye düşürürken ve bu üretimdeki yenilenebilir enerjilerin payını artırmayı hedeflediklerini söylemişti.

Fransa kamu enerji şirketi EDF’ye ait olan bazı nükleer enerji santrallerini kapatmayı planladıklarını da kaydeden Hulot bu adım için belirli bir tarihi şimdiden veremeyeceklerini fakat atacakları bu adımın sadece sembolik olmayacağının da altını çizmişti.

Çevre aktivisti ve belgesel yapımıcısı olan Nicolas Hulot 17 Mayıs 2017 günü, ülkenin çevre ve enerji politikalarını belirleyecek olan bakanlık görevine atanmıştı.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör