”Fransa nükleer enerjiden çıkmayacak”

Macron Fransa’nın nükleer enerjiden çıkmasınının akılcı olmayacağını söyledi

18 Aralık 2017

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ülkesindeki nükleer enerji santrallerini kapatmayı düşünmediğini söyledi.

Macron dün France 2 televizyon kanalında yayınlanan röportajında önceliğinin Fransa, Avrupa ve uluslararası alanda karbondioksit emisyonlarını düşürmek ve küresel ısınma ile mücadele etmek olduğunu kaydetti.

Nükleer enerjinin, yenilenebilir enerjiler ile birlikte karbon emisyonuna yol açmayan bir elektrik üretim şekli olduğunu ifade eden Macron, kirlilik yaratan kömürlü termik santrallerini kapatılmasının gerektiğini söyledi.

Almanya’nın nükleer enerjiden çıkış kararı aldıktan sonra yenilenebilir enerji alanında önemli gelişme sağladığını fakat aynı zamanda muazzam şekilde kömüre dayalı termik santral devreye aldığını hatırlatan Fransa Cumhurbaşkanı bunun da Almanya’nın karbon ayak izini yükselmesine neden olduğuna vurgu yaptı.

Macron bunun gezegen için iyi olmadığının altını çizerken, kendisinin bu şekilde davranmayacağını ve yenilenebilir enerjideki büyümeyi desteklemek istediğini ifade etti.

Emmanuel Macron bunun için ise öncelikle Fransa’nın nükleer enerji otoritesi ASN tarafından ülkedeki nükleer enerji santralleri hakkında hazırlanmakta olan tespit ve önerilerin yer alacağı raporu beklediğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı kararlarının akılcı olacağını ve ASN’nin raporuna göre bazı santrallerin kapatılabileceği, bazılarının ise modernize edilebileceğini kaydetti.

17 reaktörün kapatılması hedefleniyordu

Fransa Çevre Bakanı Nicolas Hulot geçtiğimiz Mayıs ayında göreve geldiğinde ülkedeki 58 reaktörden 17’sini 2025’e kadar  kapatabileceklerini söylemişti.

Nicolas Hulot 7 Kasım 2017 tarihinde yaptığı bir açıklama ile de nükleer enerjinin ülkenin elektrik üretimindeki payını yüzde 75’den yüzde 50’ye düşürmenin şu an için akılcı olmadığını, bunun Fransa’nın karbon emisyonlarını yükselteceğini, enerji arzı ve istihdam alanlarında da risk doğuracağını söylemişti.

Fransa Çevre Bakanı daha sonra yaptığı bir açıklamada ise hükümetin bu hedefi 2030 veya 2035’e ertelemeyi planladığını kaydetmişti.

Emmanuel Macron’un selefi François Hollande ise 2015 yılında Fransa’nın 2025 yılında nükleer enerji kaynaklı elektrik üretimini yüzde 50’ye düşürme hedefi getirmiş fakat önemli hiç bir adım atamamıştı.

Fransa halihazırda elektrik üretimini yüzde 75 oranında nükleer enerji santrallerinden sağlıyor.