Fransa Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Yatırımlarına Başlıyor

Fransa deniz üstü rüzgarda 2020 yılında 6 gigavat kurulu güce ulaşmak için çalışmalara başlıyor

12 Kasım 2010

Yenilenebilir enerji üretim kapasitesini artırmak için deniz üstü rüzgar enerjisi sektörüne yönelik çalışma yapan ülkeler listesine Fransa’da giriyor. Fransa 2020 yılına kadar deniz üstü rüzgarda toplam 6 gigavatlık kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.

Fransız hükumet yetkililerine göre Fransa yakın zamanda deniz üstü rüzgar tarlası projesi geliştirmek için teklifleri almaya başlayacak. Yetkililer ilk etapta 3 gigavatlık kurulum öngörüldüğünü ve bu kurulumlar için İngiliz Kanalı, Atlantik Kıyısı ve Akdeniz’de 10 ayrı bölgenin belirlendiğini belirttiler.

Yetkililerin açıklamalarına göre 2015 yılında faaliyete geçmesi istenilen santraller ile deniz üstü rüzgar teknolojileri alanında Fransa’nın deneyim kazanması hedefleniyor. İlk aşama olan 3 gigavatlık hedefe ulaşılmasının ardından ikinci aşama olarak da 3 gigavatlık kurulum ile 2020 yılına toplam 6 gigavatlık güce ulaşılması hedefleniyor.

Teklif alma süreci henüz başlamamış olsa da Danimarkalı Vestas, Alman Repower ve Fransız Alstom’un muhtemel yüklenici adayları olması bekleniyor.

Bu yılın başında Fransa’nın kıyı komşusu İngiltere toplam elektrik ihtiyacının dörtte birini karşılayabilecek 32 Gw’lık iddialı bir denizüstü rüzgar projesini başlatmıştı. Aynı şekilde Almanya’nın da bu sektöre yönelik iddialı planları bulunuyor.