Fotovoltaikte Yeni Rekor

Güneş enerjisi alanında yeni bir rekor kırıldı. Dünyanın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi santrali Sarnia Kanada, Ontario'da devreye girerek güneşten elde edilen elektrik enerjisini Kanada elektrik şebekesine vermeye başladı. Kanada'nın en büyük petrol boru hattı işletmecisi olan Enbridge şirketi ile Amerika'lı güneş enerjisi şirketi First Solar'ın işbirliği ile hayata geçen proje 80 MW büyüklüğünde.  Enbridge'den… View Article

6 Ekim 2010

Güneş enerjisi alanında yeni bir rekor kırıldı. Dünyanın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi santrali Sarnia Kanada, Ontario'da devreye girerek güneşten elde edilen elektrik enerjisini Kanada elektrik şebekesine vermeye başladı.

Kanada'nın en büyük petrol boru hattı işletmecisi olan Enbridge şirketi ile Amerika'lı güneş enerjisi şirketi First Solar'ın işbirliği ile hayata geçen proje 80 MW büyüklüğünde. 

Enbridge'den yapılan açıklamada kurulan bu santral ile yılda 120.000 MW/saat enerji üretimi ile 12.800 evin enerji ihtiyacı güneş enerjisinden sağlanabilecek.

Petrol yatırımları ile tanınan Enbridge şirketi geçen yıl başlangıçta 20 MW büyüklüğünde öngörülen projeyi First Solar şirketinden satın almış, daha sonra projenin büyüklüğünü 80 MW düzeyine çıkarmıştı. Satın alma anlaşmasından sonra First Solar projenin kurulumundan ve işletilmesinden sorumlu olarak kalmıştı. Santralin kurulumunda First Solar tarafından üretilen ince filmli güneş enerjisi panelleri kullanıldı.

Projenin bu bölgede yer almasının ise ülkede yenilenebilir enerji yatırımları için verilen teşviklere ilave olarak Ontorio  bölgesi yönetiminin yenilenebilir enerji yatırımları için ayrıca cömert teşvik programları uygulamasının da etkisi var. Enbridge şirketi dışında Güney Koreli Samsung ve Alman Siemens gibi şirketlerin de bölgede yenilenebilir enerji yatırımları yapma planları olduğu biliniyor

Kanada elektrik idaresi ile 20 yıllık satın alma anlaşması imzalayan şirket son yıllarda yenilenebilir enerji alanına 2 milyar dolara yakın yatırım yaptığını faaliyette  ve inşa halinde olmak üzere 850 MW'lık yenilenebilir enerji üretim kapasiteleri olduğunu bildirdi.