Fotovoltaik Sistemlerin Talebi Artıyor

Form Şirketler Grubu Genel Müdürü Tunç Korun sektörün durumu ve kendilerinin 2012 hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu

7 Ocak 2012

Temiz enerji ve iklimlendirme alanlarında faaliyet gösteren Form Şirketler Grubu Genel Müdürü Tunç Korun sektörün durumu ve kendilerinin 2012 hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Korun 2011 yılının faaliyet gösterdikleri güneş enerjisinden elektrik üretim alanında geçmiş yıllara göre çok daha hareketli geçtiğinin altını çizerken şu şekilde konuştu;

“2011 yılı son günlerinde çıkan 500 kW altı ve 500 kW üstü konusunda uzun zamandır beklenen kanun taslakları, genel olarak fotovoltaik ürünlerin fiyatlarının düşmesini sağladı. Böylece çok daha makul seviyelere gelen yeni fiyatlar, fotovoltaik projelere olan ilginin artışına sebep oldu. 2012 yılına girerken 1 kWh’lik fotovoltaik sistem kurulumunun fiyatı paket olarak 2000 avro seviyesine gelmiş vaziyette. Bu rakamlar hem küçük boyutlu hem de büyük boyutlu yatırımcılara çok daha makul geliyor ve ağırlıklı olarak fabrikalar, ticari tesisler ve yeşil binalardan olmak üzere artan bir talep mevcuttur”.

İklimlendirme sektörünün ise bu yıl Türkiye’de yüzde 5’lik büyüme gösterdiği bilgisini veren Tunç Korun, Form Grup olarak kendilerinin ise 2011 yılını 2010’a göre yüzde 30 oranında artış ile 100 milyon TL’lik ciro ile kapattıklarını söyledi.

Açıklamasında 2012 yılı için sektörün beklentileri hakkında bilgi veren ve Form Şirketler Grubu’nun hedef ve yatırım planlarına değinen Tunç Korun; yenilenebilir enerji alanında, fotovoltaik ve rüzgar sistemleri alanında büyüme öngördüklerini ifade ederken, Form Şirketler Grubu’nun ise yabancı iş ortakları ile birlikte sektör ortalamasından daha yüksek bir hız ile büyüme kaydedeceğini iddia etti.

2011 yılı Türkiye enerji politikalarını da değerlendiren Tunç Korun, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yerli kaynaklara dayalı olarak artırılması söylemlerini desteklediklerini kaydederken, Türkiye’nin enerji politikasının ne yazık ki doğal gaz ağırlıklı ve gelişim olarak da tek ülkeye bağlı bir alım artışı içerisinde olduğunu savunan Korun sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Ağırlıklı Rusya’dan alınan doğalgaza ilave olarak yine Rusya ile yapılacak nükleer santral anlaşması, Türkiye’nin dışa ve tek ülkeye bağımlılığını ciddi miktarda arttıracaktır. Türkiye’nin çok yüksek miktarda sahip olduğu güneş, rüzgâr gibi gerçek yenilenebilir enerji türlerine olan yatırımı ve teşviki halen çok yavaş ilerlemektedir.”