Fotovoltaik Şirketlerinin Hisseleri Düşüşe Geçti

Alman Çevre Bakanı’nın açıklaması fotovoltaik şirketlerinin hisselerinin düşmesine neden oldu

20 Ocak 2012

Alman Çevre Bakanı Norbert Roettgen güneş enerjisi sektör temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantının ardından basına yaptığı açıklamada Alman hükümetinin güneş enerjisi teşviklerinin kademeli olarak düşürme işlemini hızlandırmayı planladığını söyledi. Roettgen halihazırda 6 ayda bir yapılan işlemin aylık dönemler halinde yapılabileceğini söyledi.

Bununla birlikte ilgili karar sektör temsilcileri ile yapılacak diğer toplantıların ardından netleşecek iken Alman bakan ile yapılan görüşmede yer alan Solarworld yetkilisi tarafından yapılan önerilerden biri de ülkenin daha az güneş ışığı alan Kuzey bölgelerindeki teşvik oranları ile güney bölgesindeki oranların farklı uygulanması oldu.

2011’de kurulu fotovoltaik gücünün 7.5 GW arttığı Almanya’da bu kurulumların 3 GW’lık  bölümü ise tek başına Aralık ayında gerçekleşmişti.

Elektrik üretiminin yaklaşık olarak yüzde 20’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandığı ülkede güneş enerjisinin toplam üretimdeki payı yüzde 3.2 olarak gerçekleşmişti. Bununla beraber elektrik tüketicilerinin elektrik faturaları aracılığı ile ülkenin yenilenebilir enerji üretimini desteklediği 17.1 milyar avroluk fonun neredeyse yarısı güneş enerjisi sektörünün desteklenmesi için kullanılıyor.

Alman Çevre Bakanı’nın açıklamasının ardından New York borsasındaki Suntech hisseleri yüzde 14 düşerek 3.20 dolara, First Solar hisseleri yüzde 10 düşerek 38.70 dolara ve Trina Solar hisseleri yüzde 16 düşerek 8.28 dolara geriledi.