Fotovoltaik sektörü 2020’de 134 milyar dolar gelire ulaşacak

Araştırma kuruluşu Navigant Consulting güneş elektriğinin 2017’de teşvik ihtiyacının büyük oranda kalkacağını öngörüyor

12 Temmuz 2013

Araştırma kuruluşu Navigant Consulting tarafından hazırlanan bir çalışmada 2020 yılında küresel fotovoltaik pazarının 134 milyar dolarlık yıllık gelire ulaşabileceği öngörülüyor.

Kuruluşa göre 2013-2020 yılı arasındaki dönemde sağlanacak finansal teşvikler, hükümetlerin yenilenebilir enerji hedefleri ve teknoloji maliyetlerinin düşürülmesi fotovoltaik sektörü için önemini koruyacak iken, aynı dönemde dünyadaki kurulu güneş elektriği gücü ise 438 GW artış gösterecek.

Son yıllardaki aşırı üretim kapasitesi ve modül fiyatlarında görülen yapay düşük fiyatlandırmanın etkisinin yarattığı olumsuzluklara rağmen 2013 ise küresel fotovoltaik sektöründe dengenin tekrar oluşmaya başladığı yıl olacak.

Navigant Consulting öngörülerine göre ayrıca 2020 sonuna kadar olan bu dönemde tüm dünyada büyük ölçekli güneş enerjisi santrallerinin yaygınlaştığı, düşen sistem maliyetlerinin dağıtık fotovoltaik sektörü için yeni pazarların açılmasını sağladığı ve elektrik fiyatlarının yüksek olduğu pazarlarda teknolojinin şebeke fiyatlarına daha çabuk ulaştığı gözlemlenecek.

Teşviğe ihtiyaç 2017’de kalkacak

Yenilikçi finansal çözümlerin konut ve ticari bina sahipleri için fotovoltaik teknolojiye ulaşmayı mümkün kılacak olması ile hükümetlerin yerinde elektrik üretimine yönelik destekleri de 2017 yılında güneş elektriğinin bir çok büyük pazarda teşviğe ihtiyaç duymamasını sağlayacak.

Bununla birlikte 2011’de 94 milyar dolarlık gelirin sağlandığı sektörde, sistem fiyatlarının gerilemesi 2012 yılı gelirlerin 75 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesine neden olmuştu.