Fotovoltaik pazarı 2018’de 108 GW’lık büyüklüğe ulaşabilecek

IHS Markit’e göre modül fiyatları beklentilerin üstünde olacak

18 Aralık 2017

Pazar araştırma ve danışmanlık kuruluşu IHS Markit, 2018 yılı küresel fotovoltaik pazarına yönelik ilk öngörüsünü yayınladı.

Kuruluşun güncel ”Fotovoltaik Pazarı Talep Takibi” çalışmasına göre küresel fotovoltaik modül pazarı 2018’de 108 GW’lık büyüklüğe ulaşabilecek.

Çin, 2017’de olduğu gibi gelecek yıl da sektördeki büyümenin ana belirleyicisi olacak ve 2018’teki toplam büyümenin yarısına yakını Çin’de gerçekleşecek.

Çin’de devam edecek bu büyümedeki ana etkenler ise güneş elektriğine yönelik güçlü politik destek, elektrik arzında kaynak çeşitliliğini hedefleyen dönüşümün başarılı şekilde devamı ve dağıtık sistem kurulumlarında görülecek yüksek büyüme olacak.

Bununla birlikte kuruluşa göre gelecek yılın özellikle ilk yarısında küresel fotovoltaik modül pazarında arz sıkıntısı yaşanabilecek ve modül fiyatları yatırımcıların öngördüğünden yüksek olabilecek.

Kuruluşa göre özellikle 2018’in ilk yarısında, polisilikon arzındaki yetersizlik, fotovoltaik modül fiyatlarının sabit kalmasına veya yükselmesine neden olabilir.

Bu durum ise modül fiyatlarının düşeceği beklentisi ile planlanan bazı projelerin ertelenmesine hatta iptal edilmesine yol açabilir.

Bununla birlikte IHS Markit’e göre fotovoltaik modül pazarında lider konumda olan Çinli üreticiler gelecek yıl kendi pazarlarına daha fazla odaklanacaklar.

Kuruluşa göre bu duruma gerek Çin pazarının gelecek yıl da yüksek büyüme gösterecek olması, gerek ise 2017’de ülkedeki modül fiyatlarının yükselmiş olması neden olacak.

IHS Markit geçtiğimiz yıl sonunda 2017 için 77 GW’lık kurulu güç artışı öngörmüş, özellikle Çin’den kaynaklanan beklenenin üzerindeki büyüme ile bu öngörüsünü Ağustos ayında 90 GW’a yükseltmişti.