Fotovoltaik Avrupa’daki kapasitenin %36’sına ulaşabilecek

Güneşin küresel payı ise %40’a çıkabilecek

8 Kasım 2018

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) fotovoltaik sistemlerin 2050’de Avrupa’nın elektrik üretim kapasitesi içinde %36’lık paya ulaşabileceğini öngördü.

SolarPower Europe tarafından düzenlenen webinarda konuşan İngiltere merkezli araştırma kuruluşunun Güneş Enerjisi Bölümü Başkanı Jenny Chase konuşmasında Avrupa ülkelerindeki güneş elektriği sistem kurulumlarının 2050 yılında 1,4 TW seviyesine ulaşabileceğini söyledi.

Aynı tarihte Avrupa ülkeleri elektrik üretim kapasitesindeki yenilenebilir kaynakların toplam payı ise %87’ye ulaşabilecek.

Güneş enerjisi 2050’de küresel elektrik üretim kapasitesinde de en büyük paylardan birine sahip olabilecek. BNEF öngörüsüne göre 2050’de 16.977 GW’a ulaşabilecek küresel elektrik üretim kapasitesinde büyük ölçekli güneş elektriği sistemlerinin payı %28, küçük ölçekli sistemlerin payı ise %12’ye ulaşabilecek.

%100 yenilenebilirde 2 TW mümkün

Aynı webinarda konuşma yapan Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi (LUT) öğretim görevlisi Prof. Christian Breyer ise çok daha yüksek öngörüde bulundu.

Breyer LUT ve Energy Watch Group (EWG) ile yapılan ve 2050’de %100 yenilenebilir enerjiye geçiş öngören senaryoya göre Avrupa’nın güneş elektriği gücü 2050’de 2 TW’a ulaşabilecek.

Bu gücün 1,3 TW’lık kısmını çatı üstü sistemler oluşturmakla birlikte güneş enerjisi sistemlerine bağlı elektrik depolama sistemlerinin kapasitesi 3,6 TWh düzeyinde olacak.