Fosil yakıtların payı 10 yılda neredeyse hiç azalmadı

Küresel nihai enerji tüketimindeki fosil yakıt payı 10 yılda yalnızca %0,1 gerileyebildi

15 Haziran 2021

İklim değişikliği ile mücadele için gösterilen küresel çabalara ve yenilenebilir enerji yatırımlarında görülen hızlı artışa karşın fosil yakıtların enerji tüketimindeki payının 10 yılda neredeyse hiç değişmediği tespit edildi.

Uluslararası yenilenebilir enerji araştırma ve politika belirleme grubu REN21’in yayınladığı 2021 yılı Küresel Yenilenebilir Enerji Durumu Raporu’na göre nihai enerji tüketiminde fosil yakıtların payı 2009’da %80,3 iken, 2019’da yalnızca %80,2’ye gerileyebildi.[1]

Yenilenebilir enerji kaynaklarının payı ise 2009’daki %8,7 seviyesinden 2019’da %11,2’ye çıkabildi.

Fosil yakıtlara destek 6 kat daha fazla

Raporda son 10 yıldaki eğilime benzer şekilde 2020’de de dünya hükümetlerinin fosil yakıtları desteklemeye devam ettiğine dikkat çekildi.

Raporda göre Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin net sıfır hedefleri belirlemesine ve yeşil ekonomik toparlanma fonu duyurularına karşın, dünya hükümetleri Kovid-19 döneminde fosil yakıtlar için yenilenebilir enerjiye sağladıklarından altı kat daha fazla fon sağladı.

Rapor hakkında değerlendirmede bulunan REN 21’in Yetkili Müdürü Rana Adib şunları kaydetti;

“Hükümetler sadece yenilenebilir enerjileri desteklemekle kalmamalı; aynı zamanda fosil yakıt kapasitesini de hızla kullanımdan çıkarmalıdır. Gelişmeyi hızlandırmanın iyi bir yolu da yenilenebilir enerjinin her bir ekonomik aktivite, bütçe ve kamu alımı için temel bir performans göstergesi olarak kabul edilmesidir. Böylece, her bir bakanlığın yenilenebilir enerjiye geçiş için kısa ve uzun vadeli hedef ve planlarıyla birlikte fosil yakıtlarını sonlandırmak için net tarihleri de bulunmalıdır.”

Türkiye rüzgâr, jeotermal ve hidroelektrikte lider ülkelerden oldu

Raporda Türkiye hakkında paylaşılan bilgilere göre geçtiğimiz yıl rüzgar enerjisi gücünün 1,2 GW artıran Türkiye böylelikle bu alanda kurulu gücünü en fazla artıran ilk 10 ülke arasında girdi ve dokuzuncu oldu.

Bununla birlikte Türkiye hidroelektrikte 2,5 GW’lık yeni kapasite devreye alarak bu alanda geçtiğimiz yıl ikinci olurken, jeotermalde ise 99 MW devreye alarak ilk sırada yer aldı.

Türkiye termal güneş enerjisi pazarında Çin’den sonraki konumunu sürdürdü ve 1,35 GWt yeni kapasite ile 2020 itibarıyla küresel termal güneş enerjisi kapasitesinin %4’lük bölümünü oluşturdu.

Jeotermal ısıtmanın doğrudan kullanımında Çin’den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye, bu alanda İzlanda ve Japonya’dan ileride oldu.

Türkiye 50 GW’a ulaşan yenilenebilir enerji gücü ile 2020 sonu itibarıyla bu alanda 12’inci sırada yer alırken, kişi başı yenilenebilir enerji güç ortalamasının 0,2 MW olması nedeni ile bu alandaki sıralamada 38’inci sırada yer aldı.

 


[1] Renewables 2021 Global Status Report