Ford ve LG Ankara’da batarya hücresi üretecek

Koç Holding’in yatırıma katılmasına yönelik görüşmeler devam ediyor

22 Şubat 2023

ABD’li Ford Motor Company (Ford) ile Güney Koreli LG Energy Solution (LGES) arasında, Ankara’da kurulacak olan batarya hücre üretimi fabrikası projesi için işbirliği yapılmasında mutabakat sağlandığı bildirildi.

Koç Holding tarafından dün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yayınladığı açıklamaya göre yatırıma Koç Topluluğu’nun da katılmasına yönelik işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu imzalandı.[1]

Ford tarafından 12 ay boyunca yürürlükte kalacak olan bu niyet mektubu kapsamında, LGES ve Koç Holding’e Türkiye’de batarya hücre üretimi ile ilgili iş ortaklığı kurulması konusunda münhasırlık tanındığı da açıklama da yer buldu.

Açıklamaya göre taraflar arasında anlaşma sağlanması halinde fabrikada 2026 yılında batarya hücresi üretimi başlayabilecek.

İlk etapta yıllık 25 GW-saat olarak planlanan fabrikanın üretim kapasitesi de yatırımın ikinci etabı ile 2029 yılına kadar 45 GW-saate ulaşabilecek.

Koç Holding’in ortağı olduğu Ford Otosan da yeni nesil elektrikli transit araçlarında fabrikada üretilecek batarya hücrelerini kullanacak.

Açıklamada Koç Topluluğu’nun yatırıma katılıp katılmama kararı ile pay sahipliği yapısı, yatırım, işbirliği ve ortaklık koşulları gibi konuların ise devam eden görüşemeler ve fizibilite çalışmalarında yapılacak değerlendirmeler sonrasında kesinleşeceği de belirtildi.

Yatırımı Ford ile hayata geçirmeyi planlayan Güney Koreli SK On Ocak ayında projeden çekilmişti. Şirketin kararının gerekçesini küresel faiz oranlarındaki değişim ile Ukrayna savaşı sonrası artan elektrik fiyatlarının Avrupa pazarında elektrikli araçlara olan talebi azaltması gibi faktörlerin oluşturduğu bildirilmişti.

Aynı günlerde Güney Kore medyasına Ford ile LGES arasında yatırımın devamı için görüşmelerin başladığı bilgisi yansımıştı. Koç Holding de 7 Şubat 2023 tarihli KAP açıklaması ile gelişmeyi doğrulamıştı.

Ford ve SK On 240 GWh kapasite hedefliyordu

Koç Holding, Ford ve SK On geçtiğimiz yılın Mart ayında, Ankara’da yılda 30 ila 45 Gigavat-saat üretim kapasiteli bir elektrikli araç batarya üretim fabrikası kurulmasına yönelik mutabakat anlaşması imzalamışlardı.

Bununla birlikte SK On ile Ford arasında da Ford’un 2030 yılı hedefi olan 240 GWh’lik üretim kapasitesine ulaşmasına yönelik bir anlaşma bulunuyor.

Anlaşma Güney Koreli şirketin bu kapasitenin 140 GWh’lik bölümünü ABD’de kurulacak fabrikalarda, kalan 100 GWh’lik bölümünü ise 30 ila 45 GWh’lik kısmı Türkiye’den olmak üzere, Avrupa ve Çin’de kurulacak fabrikalarda üretilmesini içeriyordu.

 


[1] Özel Durum Açıklaması (Genel) – Batarya konusunda imzalanan MoU ile ilgili gelişmeler