Ford Otosan elektrikli kamyonunu sergiledi

Araç 300 km menzile sahip olabilecek

20 Eylül 2022

Ford Otosan 2022 Hannover Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda (IAA) tamamen Türkiye’de geliştirdiği ve ürettiği ilk %100 elektrikli ağır ticari aracını tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamada bu gelişme ile Ford Otosan’ın hafif ve orta ticarinin ardından ağır ticari elektrikli araç da geliştirebilen dünyanın sayılı otomotiv markaları arasına girdiğine vurgu yapıldı.

392 kWh batarya kapasitesi ile 300 km’ye kadar menzil sağlayacak kamyonlar minimum 75 dakikada hızlı şarj olabilme özelliğine de sahip olacak.

Bununla birlikte bu araçların ne zaman pazara sunulabileceği bilgisi ise bulunmuyor.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, bu yılın Temmuz ayında Romanya’daki Ford Craiova fabrikasını satın aldıklarını hatırlatırken, bu fabrikada da elektrikli araç üretimi gerçekleştireceklerini söyledi.

Ford Otosan uzun dönemli sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda, 2040 yılında sıfır emisyona ulaşmayı, 2030 yılında Avrupa ülkelerine yapacağı satışların da yarısının sıfır emisyonlu araçlardan oluşmasını hedefliyor.

Şirketin Kocaeli’nde kuracağı, elektrikli araç ve batarya üretim tesisi için 2020 yılı Aralık ayında süper teşvik olarak bilinen “Proje Bazlı Devlet Yardımı” sağlanmıştı.[1]

Bu fabrika devreye girdiği zaman Türkiye’nin ilk ve tek entegre elektrikli araç fabrikası olma ünvanına sahip olabilecek.

 


[1] Ford Otosan için süper teşvik kararı yayınlandı