Ford, Koç Holding ve LG Türkiye’de yatırımı görüşüyor

Güney Koreli SK On Ankara’da kurulacak batarya fabrikası projesinden çekilme kararı aldı

10 Ocak 2023

Koç Holding ve Ford işbirliği ile Ankara’da kurulması hedeflenen batarya üretim fabrikasının teknoloji sağlayıcı tarafındaki ortağın kim olacağı belirsizliğe girdi.

Güney Kore medyasına yansıyan haberlere göre Güney Koreli SK On yakın zaman önce projeden çekildi.

Şirketin kararında küresel faiz oranlarındaki değişim ile Ukrayna savaşı sonrası artan elektrik fiyatlarının Avrupa pazarında elektrikli araçlara olan talebi azaltması gibi faktörler etkili oldu.

Bununla birlikte yine Güney Kore medyasına yansıyan haberlere göre LG Energy Solution yaptığı açıklama ile Türkiye’de batarya fabrikası kurmak için Ford ile görüşmelere başladığını açıkladı.

Açıklamanın ardından şirketin Güney Kore borsasında işlem gören hisseleri %4 oranında değer kazandı.

Koç Holding tarafından dün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yayınlanan açıklamada ise Koç, Ford ve SK On arasında imzalanan niyet mektubunun yürürlükte olduğu, Ford’un Türkiye’de Koç ile birlikte batarya yatırımı yapılmasına yönelik yaklaşımında herhangi bir değişiklik bulunmadığı ve bu yatırıma yönelik tüm alternatiflerin değerlendirildiği bildirildi.

Yıllık kapasite 30 ila 45 GWh arasında olacak

Koç Holding, Ford ve SK On geçtiğimiz yılın Mart ayında, Ankara’da yılda 30 ila 45 Gigavat-saat üretim kapasiteli bir elektrikli araç batarya üretim fabrikası kurulmasına yönelik mutabakat anlaşması imzalamışlardı.

Bununla birlikte SK On ile Ford arasında da Ford’un 2030 yılı hedefi olan 240 GWh’lik üretim kapasitesine ulaşmasına yönelik bir anlaşma bulunuyor.

Anlaşma Güney Koreli şirketin bu kapasitenin 140 GWh’lik bölümünü ABD’de kurulacak fabrikalarda, kalan 100 GWh’lik bölümünü ise 30 ila 45 GWh’lik kısmı Türkiye’den olmak üzere, Avrupa ve Çin’de kurulacak fabrikalarda üretilmesini içeriyordu.